Yardımlaşma ve Takva Ayı RAMAZAN

24 Nisan 2020

Ayların en hayırlı ve bereketlisi olan Ramazan ayına, haftanın en hayırlı ve bereketlisi olan Cuma gününde oruca başlamak bizler için nurun ala nur oldu.


Ramazan ayı için o kadar güzel sözlere sosyal medyada şahit oluyoruz ki benim burada bu güzelliklere iştirak etmekten başka söyleyecek sözüm olmaz. Ramazan ayını küresel bir salgının yaşandığı zamanda idrak edeceğiz. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayını insanlığın kurtuluşu için nasıl idrak etmeliyiz. Dünya salgın hastalıkta çaresizlikten sığınacak bir yer ararken bizler çaresiz insanlara umut olabilir miyiz, çareler üretebilir miyiz; yardımda bulunabilir miyiz? Bu ayda asıl buna odaklanmalıyız. Din, dil, ırk ayırımı yapmadan bütün insanlığa bu salgın döneminde bir iyilik hareketi başlatabilir miyiz, bir çıkış kapısı gösterebilir miyiz? Bunun için planlar yapıp harekete geçmeliyiz. Salgın hastalık dünyanın yarısından çoğunu evlerine kilitledi insanlık bir ışık arıyor bu ışık neden biz olmayalım. Gelin nurun ala nur olan Ramazan ayında her birimiz insanlık için nur olalım, ışık olalım, kandil olalım... 


Ülkemizde halen salgın hastalığa yakalanmış 100 binin üzerinde kişi var. Kimi hastanede, kimi yoğun bakımda ,kimi evinde karantinada kalıyor. 2500 e yakın kardeşimizi kaybettik. Kalanımız salgına yakalanmamak için tedirginlikle, endişeyle, korkuyla yaşıyoruz. Gelin birbirimize destek olarak bu korkuyu, endişeyi birlikte aşalım. Bizim inancımızda salgına yakalanıp hasta olanlar bu sürecin gazileridir, hayatını kaybedenler bu sürecin şehitleridir. Salgına yakalananlar ve aileleri rutin bir hastalık süreci yaşamıyorlar ağır bir travma geçiyorlar; bu travmayı yakınlarından, dostlarından, arkadaşlarından destek almadan atlatabilmek kolay olmayacaktır. 


Ülkemizde bu salgın döneminde insanımıza yönelik yapılan güzel çalışmalar var. Vefa destek gruplarımız her kapıyı çalmaya gayret ediyor, ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor;bizlerde birer vefa grubu gibi öncelikle çevremizdeki hastalarımızla, aileleriyle daha yakından ilgilenelim, dayanışma içinde olalım; onları yalnız kendi başlarına bırakmayalım. İzolasyon nedeniyle hastalarımızın, vefat edenlerin ailelerinin ziyaretlerine gidemesek te arayarak yazışarak durumlarını takip edelim, hâl hatırlarını soralım, yalnız olmadıklarını kendilerine hissettirelim.


Ramazan ayını kendimize yönelik bir arınma, yenilenme, temizlenme, takva ayı olarak değerlendirmekle beraber “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisi gereği insanlığa faydalı olabilme ayı olarak da değerlendirelim. 


Allah hepimize Ramazan ayını en güzel şekilde idrak etmeyi, salgından kurtulup iki bayramı bir arada gerçekleştirmeyi nasip etsin.


Ayhan Karahan

İGİAD Başkanı