ÜYELER MİNİ FUAR’DA BULUŞTU!

17 Kasım 2016

Üyelerimiz arasındaki ticari ilişkileri artırmak ve birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamak amacıyla 17 Kasım Perşembe günü Esenler Kültür Merkezinde İGİAD üyelerinin katıldığı Mini Fuar düzenlendi. İGİAD yönetim Kurulu Başkanı Aykan Karahan’ın açılış konuşması ile program başladı. 55 firmanın katıldığını fuarda, ürünlerinden örnekler sunan iş adamları kendilerini diğer İGİAD üyelerine tanıtma ve onlarla iş fırsatları oluşturma imkânı da bulmuş oldular.

Fuar sonrasında Devlet tarafından işletmecilere ve girişimcilere verilen teşvik, destek ve hibeler hakkında iş adamlarını ve ilgilileri bilgilendirmeyi ve KOBİ’lerin Devlet ve AB Teşviklerinden daha fazla yararlanmasını sağlamak amacıyla FORM Danışmanlık Kurucu Ortağı Kasım Koç tarafından “KOBİ’lere Yönelik Devlet ve AB Teşvikleri” konulu bir seminer verildi.

İş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği seminerin açılış konuşmasını İGİAD İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Hüseyin Acar yaptı. Açılış konuşmasının ardından FORM Danışmanlık Kurucu Ortağı Kasım Koç hibeler konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Teşvik bize neden uzak!

Koç konuşmasında; İş adamlarının iş yoğunluğundan dolayı bu konulara yeterince eğilip önem veremediklerini, konu hakkında danışmanlar ile çalışamadıklarını, sık sık bürokratik engeller ile karşılaştıklarını, mevzuatın dağınık veya karmaşık olması ve konu hakkında haberdar olamadıkları sebebiyle bu konularda fazla adım atılamadığından bahsetti.

Devletin farklı dönemlerde farklı projeler çıkardığını belirten Koç, bunları iyi takip edebilmek için iş adamlarına profesyonel danışman firmalarla çalışmayı önerdi.  Koç konuşmasında: “1967 de başlayan teşvik sisteminden; iş adamlarımızın %97 sinin hakkıyla faydalanamadığını geri kalan %3 ü nün bu konularla hemhal olduğu lakin bu %3 ten de %1 lik kısmının tam anlamıyla faydalandığı hususuna vurgu yaptı.

Türkiye de nerede yatırım yapılırsa yapılsın KDV desteği alınacağı koşununda bilgilendirme yapan Koç ayrıca, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, Faiz Desteği, Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği, KDV İadesi konuları hakkında da bilgilendirmede bulundu.

Seminerde ayrıca Ekonomi Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Tarım İl Müdürlükleri, KOSGEB ve İPART’ın güncel teşviklerinden bahsedildi.

Program sonunda, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan ve İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Hüseyin Acar tarafından semineri veren FORM Danışmanlık Kurucu Ortağı Kasım Koç’a İGİAD tablosu takdim edildi.