Ülke Tanıtım Toplantıları: Malezya’da Ticaret İmkânlarI

18 Aralık 2006
Ülke Tanıtım Toplantıları kapsamında, 18 Aralık 2010’da, Mustafa Tutkun’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Malezya’da Ticaret İmkânları konuşuldu.Yüksek öğrenimini Malezya’da tamamlayan Tutkun, Malezya’nın sosyal, kültürel ve ekonomik yanlarını iyi biliyor.

Mustafa Tutkun, toplanatıya katılan İGİAD üyesi iş adamlarına Malezya’yı çeşitli yönleriyle anlattı. Üyelerimizden gelen sorulara da cevap veren Tutkun, daha ziyade ticaret olanakları üzerinde durdu.

Türkiye’ye uzaklığı 11.000 km olan Malezya, Türk iş adamları için iyi bir pazar olma niteliği taşıyor. Özellikle Türkiye ve Malezya’nın 2005 yılından sonra ilişkilerinin hız kazandığını söyleyen Tutkun, Malezya’nın dünyada 21. büyük ihracatçı ülke olduğunu kaydetti.

Ekonomisi dürekli gelişme içinde olan Malezya’da enflasyonun düşük olması ve ülkede sağlam bir sermaye yapısı olması nedeniyle ülke yatırmlar için güven veren bir tablo sergiliyor. Ayrıca, yaklaşık 28.3 milyon nüfusu olan ülkede işsizlik oranı %7, enflasyon oranı ise %0.6’dır. Ülke, 13 eyaletten oluşuyor. Ülkenin %35’ini Çinliler ve %12’sini Hint nüfusu oluşturuyor. Malezya, D8 ülkeleri içinde de bulunuyor.

Tutkun, Türkiye ile Malezya arasında serbest ticaret anlaşması imzalandıktan sonra ticaret hacminin daha da genişleyeceğini hatırlattı. Verimli geçen toplantı, İGİAD üyesi iş adamlarının soruları ile devam etti ve İGİAD Kurucu Üyelerinden A. Hilmi Boyraz’ın Mustafa Tutkun’a plaket sunmasının ardından program son buldu.