Türkiye Ekonomisi ve Dövizdeki Yükselişin Nedenleri

12 Mayıs 2020

islamiktisadi.net site editörü Muhlis Selman Sağlam moderatörlüğünde İstanbul Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin ile Covid-19’un Türkiye Ekonomisine Etkilerini ve Dövizdeki Yükselişini konuştuk. 


Söyleşide gündeme aldığımız konular:

1) Covid-19 salgını ciddi anlamda bir ekonomik bir daralmaya neden oldu. IMF başkanı yaptığı açıklamada son ekonomik verilerin, zaten kötümser olan 2020’de yüzde 3’lük küçülme tahmininden daha fazla bir küçülmenin habercisi olduğunu belirtti. Bunun 1929 Büyük Buhranından bu yana en sert düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayken küresel ticaret ve küresel ekonomi politikaları nasıl şekillenecek? Bu süreçten Türkiye nasıl çıkacaktır?

2) Covid-19 sonrasında yeni normal diye ifade edebileceğimiz gerçeklik Türkiye için nasıl şekillenecektir?

3) Bu süreçte belki de en kırılgan meselelerden birisi de dövizdeki engellenemeyen artış oldu. Ekonomik hareketliliğin durmasının beraberinde dövizdeki artışlar, özellikle ithalat ve ihracat bağlamında iş adamlarını ve sektördeki aktörleri ciddi oranda etkiledi. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?


Söyleşimizi dinlemek için bağlantı linkini tıklayınız: https://youtu.be/V7a_PpRwm1Y