TGTV, MİLLETİMİZE SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI

06 Haziran 2013
Ülkemizi günlerdir meşgul ederek milletimizi hiç de hak etmediği mecralara doğru sürükleme noktasına gelmiş Taksim Gezi Park olayları ile ilgili TGTV 1 Haziran 2013 Çarşamba günü 127 gönüllü teşekkülü temsilen kamuoyuna sağduyu çağrısı yapmıştır. TGTV Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut’un milletimize sağduyu çağrısı yaptığı basın duyurusunu çok sayıda basın kuruluşu takip etmiştir. Toplantı salonunda 100’den fazla STK temsilcisi hazır bulundu.

Toplantıda hazır bulunan bazı STK temsilcileri

İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt , Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün ve genel müdür Mesut Tan, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Abdussamet Temel, ASKON Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Adnan Danışman, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, İHH İnsani Yardım Derneği temsilcisi Hüseyin Oruç, ENSAR Vakfı temsilcisi Yaşar Şadoğlu ve vakıf müdürü Hüseyin Kader, ÖNDER genel başkanı Hüseyin Korkut, , Siyasal Vakfı başkanı Fahri Solak, Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı ve Yönetim Kurulu üyesi Cahit Özkan, İGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ayhan Karahan, , İGİAD Yönetim Kurulu üyesi Reşat Petek ve Ömer Bedrettin Çiçek, MMG temsilcisi Avni Çebi, TGTV Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Sadıkoğlu ve Fatih Saraç, AKABE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nusuhi Aydın, İstanbul Grubu Dostluk Derneği Başkanı Ahmet Aluç, Araştırma ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Özer, Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Metin Uçar, Hekimler Birliği Vakfı temsilcisi Dr. Hasan Avşar, GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı H. Kami Büyüközer, Türkiye Beyazay Derneği genel sekreteri İbrahim Sapan, İSMMMD temsilcisi İbrahim Balcıoğlu, İhsan Vakfı temsilcisi Kamil Jiliptay, Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Yusuf Polat, Veysel Karani Hırka-i Şerif Cami Hizmet Vakfı temsilcisi Sümeyra Güldal, Yardımeli Uluslar arası İnsani Yardım Derneği temsilcisi Osman İlhan, Bayrampaşa Yeşil Camii İlim ve Hizmet Vakfı başkanı Abdullah Ustaosmanoğlu, Babı Alem Uluslar arası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Bolat, ASDER genel sekreteri Reşat Petek, DENİZ FENERİ Derneği temsilcisi Recep Koçak, İnsanlığa Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Cihangir Boz, Rumeli Vakfı temsilcisi, Kağıthane Sivaslılar Derneği temsilcisi, Samsun Bafra Gerzeliler Köyü Derneği temsilcisi.

Basın duyurusunun tam metni aşağıdadır.

SAĞDUYUYA ÇAĞRI

Başta anayasa olmak üzere ulusal ve uluslararası hukuk, barışçıl gösterileri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmekte ve güvence altına almaktadır. Bunun iki şartı vardır. Birincisi gösterinin şiddet içermemesi, ikincisi ise başkalarının özgürlüğünü ihlal etmemesidir. Gösteriler ancak hukuk kuralları içinde kaldığı müddetçe meşrudur ve korunur.

Taksim Gezi Parkı’nda çevre ve ağaçları korumaya yönelik bir sivil hareket olarak başlatılan eylem, büyüyerek istenmeyen hadiseler meydana getirmiştir. Kötü niyetli insanların tahrikleri neticesinde olaylar büyümüştür. Bu durumu fırsat bilen organize güçler, devreye girerek durumu provoke etmiştir. Sosyal medya üzerinden de yürütülen, duygusal, abartılı ve gerçeğe dayanmayan yalan haberlerle geniş kitleler yönlendirilerek harekete geçirilmiştir. Çok sayıda polis memuru yaralanmış, kamu bina ve araçlarına, sivillere ve iş yerlerine zarar verilerek ülkede kaos ve güvensizlik ortamı meydana getirilmeye çalışılmıştır. Bu olaylar, bazı devletler tarafından, bölgesinde barış ve istikrar adası olan ülkemizin önünü kesmek için de kullanılmak istenmektedir.

Ülkemizdeki bu olayların, birtakım uluslararası basın kuruluşları tarafından sözüm ona Türk baharı (!) olarak servis edilmesini, maksatlı sosyolojik bir çarpıtma ve yönlendirme olarak görüyoruz. Olayların yurt içinde ve yurt dışında organize edilişi, yabancı basında duyuruluş şekli göz önüne alındığında birtakım güçlerin, yakalamaya çalıştığımız barış ortamından rahatsız olduğu anlaşılmaktadır.

Ülkemizin büyümesi ve sosyal barışını sağlaması, genç ve dinamik nüfusuyla geleceğin dünyasında hak ettiği oyun kurucu yeri almasını hazmedemeyen bu güçler, gezi parkı hadisesini bir işaret fişeği olarak kullanmak istemişlerdir.
Antidemokratik ortam oluşturmaya yönelik yapılan bu tür davranışları milletimiz birçok kez görmüş ve tecrübe etmiştir. Milletimizin bu türden davranışlara itibar etmeyeceği açıktır.

Halkın seçim sonucu tercihlerine saygı duyulmalı, demokrasi dışı yollara başvurulmamalıdır. Demokratik ifade hakkını kullandığını iddia edenler yasalar çerçevesinde, itidal ve vakar içerisinde eylemlerini yapmalı, kışkırtıcı, bozguncu, bölücü, millet ve devlet düşmanı organize güçlerin, oyununa gelmemelidirler.

Yaşanılan olaylar bahane edilerek, yakaladığımız demokratik seviye ve kültürün geriye gitmemesi için milletimizi basiretli ve duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve ülkemizin geleceği için herkesi; sağduyuya, sükûnete, insafa ve anlayışa davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, 5.6.2013, Haliç Kongre Merkezi