Teknolojik Gelişmelerin Sektörlere Etkileri

28 Kasım 2019

Sektör Kurulları Toplantısı, Samsung İklimlendirme Ülke Müdürü Okan Tutcu’nun sunumlarıyla 28 Kasım Perşembe günü 19.00-21.00 saatleri arasında dernek merkezinde İGİAD üyesi sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını İş Geliştirme Komisyonundan sorumlu Başkan Yardımcısı H. Mehmet Köse gerçekleştirdi. 

Açılış konuşması sonrası Okan Tutcu Samsung firmasının 1938 yılından günümüze gelişimini özetledi.  Yapılan ürünün alanında ilk olması için ar-ge yatırmalarının önemine vurgu yaparak sunumuna başlayan Tutcu’nun konuşmasında öne çıkan konular: 

Geleceğin teknoloji pazarı nesnelerin interneti

Hayatımızın olmazsa olması haberleşme olmuştur. Ve ilk hayatımıza entegre oluşu mektup ile olmuştur. Akabinde çevirmeli telefonlar ve günümüze kadar gelen akıllı mobil cihazla ile haberleşme olmakta. Bu saydıklarım hep insanın insan ile olan iletişimi için oldu. Ama gelecekte insan ile nesneler arasındaki iletişim ön plana daha fazla çıkacak gibi duruyor. Nesnenin sizin ne istediğini bilmesi ve ona göre hazırlaması. Örneğin sabah kahveni nasıl kaçta içersin, eve geldiğinde nasıl bir ortam ışığı istersin gibi. Önümüzdeki yıllarda nesnelerin interneti hali hazırda olan teknoloji pazarının belki de on katı olacak gibi gözüküyor.  

Programda, önümüzdeki zamanlarda hayatımızın bir parçası olacak olan yapay zekâ, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, üç boyutlu yazıcılar, arttırılmış gerçeklik ve drone teknolojileri üzerine konuşuldu. Bu konuların hayatımızda nasıl gireceği ve nasıl etkileyeceği üyelerimiz ile paylaşıldı.   

 

Program İş Geliştirme Komisyon Başkanı H. Mehmet Köse’nin Okan Tuttcu’na hediye takdimi ile son buldu.