SPOR YALNIZCA E

20 Temmuz 2011
İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından, son haftalarda gündemden düşmeyen futbolda şike konusunda bir açıklama geldi.

İGİAD tarafından yapılan açıklamada, son haftalarda gündemden düşmeyen ve yargıya intikal eden futbolda şike soruşturmasıyla ilgili olarak sporda şeffaflık ve hesap verebilirlik vurgusu yapıldı.

Yapılan açıklamada özellikle sanat ve spor gibi bir toplumu derinden etkileyen ve kitleleri peşinden sürükleyen bu alanların son derece şeffaf bir yapı dâhilinde bulunmaları gerektiğinin altı çiziliyor. Sporun geniş insan topluluğunu ilgilendirdiği, bu yüzden de bu alanda bulunan yöneticilerin, yetkililerin, sporcuların hatta spor medyasındaki kişilerin kendi şahıslarını temsil etmediği, büyük bir kurumsal sorumlulukla ve ciddiyetle işlerini tatbik etmeleri gerektiği söylendi.

Bununla beraber hesap verebilirlik bağlamında spor kurumunun yeniden düzenlenmesi gerektiği hatırlatılıyor. Böylelikle gelinen nokta itibariyle gizli kapaklı organizasyonlar tarafından koordine edilen bir sporun istenilmediği, bunun toplumu kaosa sürükleyebileceği belirtiliyor.

Bugün gelinen nokta itibariyle daha evvel tribünlerde başlayan nahoş tavır ve davranışlar neticesinde vuku bulan tribün olaylarının ardından şimdi de bu yangının sahanın içine sıçradığı ifade ediliyor.