İGİAD’lı iş adamları gönül köprülerinin kurulması için Şırnak ve Cizre’deydi

24 Şubat 2018

İş dünyasının önemli sivil toplum kuruluşlarından Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD), bölgeyle gönül köprülerinin kurulması kardeşliğin yeniden tesis edilmesi iş imkanlarının değerlendirilmesi için Şırnak ve Cizre’ye çıkarma yaptı. İGİAD Yönetim Kurulu üyelerinin bulunduğu heyet Cizreli iş adamları ile önemli temaslarda bulundu.   

23 Şubat Cuma günü Anadolu ziyaretleri kapsamında yapılan ziyarette İGİAD Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyetin programı günün erken saatlerinde başlayarak gün boyu devam etti.

Program kapsamında; Şırnak Valisi Mehmet AKTAŞ, Şırnak Belediye Başkanı Turan BEDİRHANOĞLU, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin ERKAN, Cizre Kaymakamı Faik ARICAN, Cizre Müftüsü Selahattin YILMAZ ve Cizre Kızılay Şube Başkanı Salih SEVİNÇ makamlarında İGİAD heyeti tarafından ziyaret edildi.

23 Şubat Cuma günü ilk olarak saat 11:00’da Şırnak Valisi Mehmet AKTAŞ makamında ziyaret edildi. Samimi bir havada geçen görüşmede İGİAD’ın kuruluş amaçları ve faaliyetleri hakkında Vali Mehmet AKTAŞ bilgilendirilirken ayrıca valilik ile yapılabilecek projeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

CİZRE’DE KARŞILAŞILAN SORUNLAR, YATIRIM ORTAMI VE KARŞILIKLI TİCARETİN GELİŞTİRİLMESİ KONULARINDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU  

Valilik ziyareti sonrasında heyet Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin ERKAN makamında ziyaret edildi. Şırnak Belediye Başkanı Turan BEDİRHANOĞLU makamında ziyaret edilerek ilin hali hazır durumuyla ilgili bilgi alındı. Şehirde inşaatların hızla devam edildiği bitme aşamasına gelindiği görüldü. Belediye Başkanlığı ziyareti sonrasında Cizre’ye geçilerek STK ve iş adamları ile temaslarda bulundu. Ayrıca Cizreli iş adamları ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Aynı gün Cizre Gönüllüleri Derneği ve Cizre Kızılay Şube Başkanı Salih SEVİNÇ ziyaret edilerek dernek üyeleriyle Cizre üzerinde yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

24 Şubat Cumartesi günü program 9.00 da Cizre Müftülüğü ve Kız Erkek Kuran Kursları ziyareti ile başladı. Program kapsamında İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan Kur’an Kursu öğrencileri ile hasbihal etti.

Cizreli ihtiyaç sahibi aileler İGİAD heyeti tarafından evlerinde ziyaret edilerek hal ve hatırları soruldu hediyeleri takdim edildi.

Cizreli bir kısım esnaflar dükkanlarında ziyaret edilerek iş durumları hakkında sohbet edildi, Osmanlıdan kalma geleneğimiz olan zimen defterleri alınarak ödemeleri yapıldı, veresiye hesaplar kapatıldı.

Şırnak ve Cizre’de şehir turu yapılarak, mahallere girilerek emniyet ve asayişin sağlandığına altyapı ve inşaat faaliyetlerinin hızla devam ettiğine ve bitme aşamasına gelindiğine şahit olundu.

Programın son bölümünde Cizre’nin tarihi yapıları olan Hz. Nuh Nebi Camii, Ulu Cami, Kırmızı Medrese ve Hz. Nuh (a.s) Peygamber, Şeyh Ahmet El Cezeri, Mem-u Zin türbeleri ziyaret edildi.

İGİAD heyeti Cizrelilerin iki gün boyunca gösterdikleri misafirperverlik ve uğurlamasıyla, büyük bir memnuniyetle tekrar görüşmek üzere şehirden ayrıldı.