Seminer: Hadislerin Işığında Ticaret Ahlakı

23 Mart 2010
Eğitim ve Araştırma Komisyonumuz tarafından düzenlenen Salı Seminerleri "Hadislerin Işığında Ticaret Ahlakı" konulu bir seminer düzenledik. Dâru’l-Hikme İlim Araştırma ve Kültür Merkezi’nden Talha Hakan Alp’in sunumuyla gerçekleştirilen seminerde İslam ve Ticaret ahlakı konuları masaya yatırıldı.

Seminerde ticarette emanet ve sadakat konusu başta olmak üzere değişen ekonomik dengeler bağlamında ahlaki ilkelerimiz ele alındı. Talha Hakan Alp, hadisler ışığında haksız rekabet, aldatıcı reklam gibi konuların yanısıra dinin ticarileştirilmesi konusunda katılımcılara doyurucu bilgiler sundu.

Talha Hakan Alp Kimdir?
1973 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini tamamladıktan sonra İsmailağa Kur’an Kursu’nda hafızlık, Arapça ve İslamî ilimler tahsili yaptı. Bu ilimlere ait kaynak metinleri okuduğu muhtelif hoca efendilerinden icazet aldı. Türkiye’nin dışında İslamî tahsilini Suriye ve Pakistan’da da sürdürdü. Hadis ilimlerini tahsil ettiği Pakistan’da hadis icazeti aldı. Halen Dâru’l-Hikme İlim Araştırma ve Kültür Merkezi’nde İslamî ilimlerin çeşitli dallarında seminerler vermekte, Rıhle Dergisi’nde düzenli olarak makaleleri yayımlanmaktadır.

Talha Hakan Alp’in, çoğu klasik metin terceme ve izahatı kabilinden olan kitap çalışmalarının bir kısmı şunlardır: Mektûbât-ı Rabbânî, Fıkıh Metodolojisi, Hadis Metodolojisi, Klasik Mantık, İslamî İlimler Geleneğinde Tartışma Usûlü, Kelime Kelime Celaleyn Tefsiri ve Kelam İlmi ve