SEKTÖR KURULLARI TOPLANTISINDA GÜNDEM: BÜYÜME

03 Ekim 2017

İş Geliştirme Komisyonu, İGİAD Sektör Kurulları üyelerini 3 Ekim Salı günü İGİAD Merkezde bir araya getirdi.

İGİAD Yönetim Kurucu Başkanı Şükrü Alkan’ın başkanlığında kahvaltı ile başlayan toplantı, üyelerin tanışması ile devam etti. 2017 yılının sektör değerlendirmesi ve önümüzdeki yarıyıldan beklentilerinin konuşulduğu toplantıda bilgi alışverişinde bulunuldu. Toplantıda reel ve gerçekleşen veriler üzerinden analizler, öngörüler yapıldı.

Sektörler bazında değerlendirmelerde; sektörlerin büyüme oranlarının ülkenin ekonomik göstergeleriyle benzerlik gösterdiğini; pazar farklılığı ve ürün çeşitliliğine göre sektörlerde büyümenin değişiklik gösterdiği tespiti yapıldı.

Tekstil sektöründe, 2017 yılının ilk 9 aylık değerlendirmesinde Türkiye’nin büyüme oranı ile eşdeğer ciro artışının olduğu beyan edildi.  Sektörün sorunu olarak; tahsilatlarda yaşanan olumsuzluklar, alacak riskinin artışı, vadelerin 18 aya yaklaşması ve kalifiye personel bulamama hususuna vurgu yapıldı.

Tekstil, hazır giyim sektörünün dış pazar açısından özellikle Avrupa ülkelerinde yaşanan siyasal krizlerden etkilendiği ifade edildi. Lakin hali hazırda Avrupa pazarının pazar payına vurgu yapılarak ihracatın artması önerisinde bulunuldu

Mali müşavirlik hizmeti veren sektör; piyasalarında daralmasından kaynaklı bir küçülme yaşadıkları, piyasaya dahil olan yeminli mali müşavir adedinin yeni faaliyete geçen şirketlerden daha fazla olduğu tespiti yapıldı. Geçmiş yılın ekonomik verilerinin yakalanması halinde kar edildi dile getirildi. Ayrıca toplantıda hükümetin henüz meclis onayından geçmemiş torba yasadaki vergi yüzdeleri hakkında bilgiler verildi.

Hukuk müşavirliği hizmeti veren sektörde; son 3 aydır bir daralma yaşandığı, piyasaların aldığı pozisyonun kendilerine yansıdığı, büyük meblağlı çeklerin icraya takip dosyalarında yerini aldığı tespiti yapıldı.

Toplantı, katılımcıların karşılıklı iyi temennileri ile son buldu.

  Toplantı Raporu İçin Tıklayınız