Salı Seminerleri: Modern İş Hayatı ve Karakter Aşınması

20 Mayıs 2008
"Salı Seminerleri" kapsamında Yüksek İstişare Kurulu üyemiz ve psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Kemal Sayar konuğumuz oldu. Modern İş Hayatı ve Karakter Aşınması" konulu bir sunum yaptı.

Türkiye’de ve dünyada ekonomik hayat giderek farklılaşıyor. İş adamlarımız farklı sebeplerin de etkisiyle bulundukları yerleri özümseyemiyorlar. İş adamlarımızın karşılaştığı sorunlar ise daha da çetrefilli. Bir yandan "iş ahlakı"na bağlı kalarak ticari faaliyetlerini sürdürüyorlar diğer yandan rakipleriyle rekabet ediyorlar. Bu durum iş adamlarımızı olumsuz durumlara, gerilimlere itebiliyor. Bir de bazen "parayı sonradan kazanmış olma"nın beraberinde getirmiş olduğu sıkıntılar baş gösterebiliyor. Bu ve benzeri konularda iş adamlarımızın rehberliğe ihtiyaç duydukları bir gerçek.Kemal Sayar hoca seminerde ana başlıklar itibariyle şu konulara değindi:

- Modern insan, modern kentlerde yaşam; iş, ev, aile ilişkileri çerçevesinde dindarların geldiği noktada ortaya çıkan belirgin sorunlar.
- Modern iş yaşamı ve dindarlar için bu dünyanın anlamı
- İşadamlarımızın dünyevileşmesi ve bunun getirdiği sıkıntılar.
- İşdünyasının gerekleriyle inançları arasında sıkışan işadamı
- Parayla kurulan ilişkilerin bizde yol açtığı sorunlar
- Evi, ailesi ve işiyle barışık bir yaşamın mümkünatı
- Kapitalist ekonomik sistem ve müslüman iş adamının psikolojisiSeminerde verilen arada hoca, katılımcılarla sohbet etti ve Merhamet, Ruh Hali ve Yavaşla adlı kitaplarını imzaladı. Soru-cevap bölümünde ise katılımcıların sorularını cevapladı. Seminer hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının çekimi ardından sona erdi.....................................................................................................................

Kemal SAYAR Kimdir?

1966’da Ordu’da doğdu. 1989’da Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1989-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Uzmanı olarak bulundu. 2000 yılında psikiyatri doçenti olan Sayar; Kanada, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Hindistan gibi ülkelerde alanıyla ilgili çalışmalar yaptı. Evli, iki çocuk babası olan Sayar halen Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır.

Eserleri: Merhamet: Kalbe Dönüş İçin Son Çağrı, Yavaşla, Kalbin Direnişi, Bir Bilim Olarak Psikiyatri, Ruh Hali, Olmak Cesareti, Hüzün Hastalığı, Kendine İyi Bak, Antipsikiyatri, Özgürlüğün Baş Dönmesi, Otoyol Uykusu, Ricat