PİYASALARDA FIRTINA

10 Ağustos 2018

Dövizdeki Artışta Gerçekle Yüzleşelim Gemiyi Yüzdürelim

Dolar kuru Türk Lirası karşısında 01.01.2013 tarihinden bugüne %250 son bir yılda %75 son bir ayda %35 artış göstermiştir. Dövizde, enflasyonda, faizlerde öngörülemeyen ani ve hızlı yükseliş henüz tüketicilerimize birebir yansımamış olmakla beraber sanayicimizi, üreticimizi, işletmelerimizi derinden etkilemeye başlamış piyasaları belirsizliğe sürüklemiştir.

Ekonomideki son yaşanan kırılma ve dalgalanmanın sonucunda piyasaların finansal darlığa girmesine öz kaynakların erimesine ramak kalmıştır. İşletmelerimizin büyük emek vererek oluşturdukları öz kaynaklarını muhafaza edebilmeleri güçlerini koruyabilmeleri ayakta kalabilmeleri için hükümetimiz tarafından acil bir şekilde radikal ve yapıcı çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizin bir ekonomik krize piyasaların bir belirsizliğe ve akabinde bir çöküntüye girmemesi için hükümetimiz ve iş dünyası bir araya gelerek ortak çözümler üretmeleri önem arz etmektedir.

Aziz Milletimiz ekonomide yaşadığımız sarsıntının arka planını bilmektedir. Bu hakikatle birlikte gerçekle de yüzleşmeli döviz artışına sebep olan faktörlerden ülke olarak uzak durmalıyız. Yaşadığımız sarsıntının şiddetli bir depreme dönüşmemesi için tedbirleri gecikmeden almalı piyasaları kurtarmalıyız.

Ülke ekonomisinin ve işletmelerin zayıflatılmaya çalışıldığı bu dönemde hükümetimizin milletimizin önünde tam bir şeffaflıkla, hamasetten uzak durarak vakit kaybetmeden kararlı bir şekilde süreci yönetmelidir.

Hükümetimizden beklentimiz piyasaların ateşini söndürecek belirsizliği ortadan kaldıracak güven tazeleyecek adımların hızlı bir şekilde atılması ve akabinde yapıcı çözümlerin getirilerek işletmelerin ve sektörlerin ayağa kalkması için gereken desteklerin verilmesidir.