KAMUOYUNA DUYURU

01 Kasım 2023

İsrail Filistin’in Gazze şehrinde yaşayan 2,5 milyon sivil insanı 25 gündür abluka altına alarak şehrin suyunu, elektriğini, yakıtını, iletişimini kesti; şehire su, gıda, ilaç gibi temel insani ihtiyaçların girmesine müsaade etmiyor. İsrail Gazze’de yaşayan 2,5 milyon masum sivil insanı açlığa, susuzluğa, ölüme mahkûm ediyor.


İsrail Gazze’yi 25 gündür karadan, havadan, denizden ağır bombardıman altında tutarak, yasak silahları kullanarak konutları, okulları, hastaneleri, camileri, kiliseleri, çarşıları, pazar yerleri, marketleri, fırınları, iş yerlerini hedef alarak kadın, çocuk, bebek demeden binlerce masum sivil insanı vahşice katletti.


İsrail Gazze’de insanlık ve savaş suçu işleyerek, uluslararası hukuku ihlal ederek, insani ateşkes çağrısına uymayarak topyekûn bir halkı katliamla yok etmeye kalkarak, açıkça soykırım yapıyor.


İsrail’in insanlık ve savaş suçu işlediği bu süreçte İsrail’le siyasi ve ticari ilişkiyi sürdürmek insani ve ahlaki değildir. İş Ahlakı açısından insani ve ahlaki olmayan bir iş meşru değildir.


İsrail’in Filistin Gazze’de masum sivil insanlara yaptığı zulme, katliama, insanlık ve savaş suçuna ortak olmamak, insani, vicdani ve ahlaki açıdan meşruiyetimizi kaybetmemek için İsrail’le bütün siyasi ve ticari ilişkilerimizi derhal durdurma hususunu tensiplerinize arz eder saygılarımı sunarım.