[:tr]IV. İSLAM İKTİSADI ATÖLYESİNİN KONUSU SOSYAL ADALET[:]

28 Mart 2016
[:tr]

İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği, İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD)’nin birlikte düzenlediği 4. İslam İktisadı Atölyesi 2-3 Nisan 2016 tarihlerinde “İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet” başlığı ile İstanbul’da gerçekleştirilecek. İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek atölyede bu sene değişik boyutları ile sosyal adalet meselesi ele alınacak.

Farklı ülkelerden 12 katılımcının sunum yapacağı atölyede zekat, bankacılık, iş verimliliği, vakıflar, toplumsal yardımlaşma, yönetim, piyasa ekonomisi, faiz gibi sosyal adalet meselesi çerçevesinde sıklıkla gündeme gelen konular tartışılacak. Atölyede mevcut sosyal ve iktisadi adaletsizliklerin sebeplerinin gerçekçi ve derinlikli bir şekilde irdelenmesi ve İslami ilkelere dayalı bir sosyal adalet anlayışının teorik zemininin nasıl oluşturulacağı, hangi alternatif mekanizmaları içereceği ve ne gibi somut çözümler üretilebileceği üzerine kolektif bir çalışma yapılması amaçlanıyor.

Atölye’nin açılışında gerçekleştirilecek panelde Halis Yunus Ersöz, Murteza Bedir, Nihat Erdoğmuş, Mahmut Bilen İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet konusunu ele alacaklar.

Konu ile ilgilenenleri, yeni perspektifleri teşvik eden, hem teoriye hem de saha çalışmalarına önem veren, metodolojik meseleleri önemseyen ve disiplinlerarası bir vizyon benimseyen IV. İslam İktisadı Atölyesine katılmaya ve katkı yapmaya davet ediyoruz.

 

Açılış Paneli: İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet

2 Nisan 2016 Cumartesi 09:30-12:00

Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Murteza Bedir, İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Yıldız Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Mahmut Bilen, Sakarya Üniversitesi

Çalıştay Oturumları

02 Nisan 2016 Cumartesi 13:30-19:00

03 Nisan 2016 Pazar 09:30-16:00

 

Yer:         İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi

Bilgi:       www.islamiceconomy.org

İrtibat:  0216 532 63 70

iew@islamiceconomy.org

Çalıştay oturumlarını takip etmek için ayrıca lütfen islamiceconomy.org/kayit adresinden kayıt olunuz.

IEW_IV

[:]