İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDEN İGİAD’IN İŞ AHLAKI ALANINDAKİ ÇALIŞMALARINA TAM DESTEK

23 Şubat 2016

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği  (İGİAD) Başkanı Ayhan Karahan ve beraberindeki heyet İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK’ı makamında ziyaret etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Mert SAVRUN, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk ALKAN ve Genel Sekreter Metin KÜÇÜK’ün de yer aldığı görüşmede İstanbul Üniversitesi’nden İGİAD’ın faaliyetlerine tam destek sözü çıktı.

 

Reklam ahlakı araştırması üniversitelerde ders olarak okutulmalı

İGİAD’ın kuruluş amacı ve yapılan çalışmalar hakkında rektöre bilgi veren İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, “derneğimiz, iş ahlakının yaygınlaşması, ahlaklı girişimciliğin teşvik edilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda iş adamlarına yönelik eğitimi ön planda tutuyor ve bu konuda birçok yayın da çıkarıyor. Bu yayınlar hazırlanırken üniversitelerden destek alıyoruz. Ülkemizin önemli üniversitelerinden İstanbul Üniversitesinin desteği de bizim için çok önemli. Özellikle 2015 yılında reklam ahlakı konusunda hazırladığımız araştırma sektör için çok çarpıcı bir çalışma ve bu nedenle iletişim fakültesinde öğrencilere ders kitabı olarak okutulmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Geleceğin iletişimcilerine reklam ahlakı konusunda güzel dersler veriyor” dedi.

İGİAD Yönetim Danışmanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ise hazırlanmakta olan iş ahlakı ders kitabının hedef kitlesinin üniversite öğrencileri olduğunu vurgulayarak “Öğrenciler iş ahlakının temel yapısını, işleyişini, kavramlarını ve pratiklerini öğrenmeleri neyin iyi neyin doğru olduğu konusunda bir yargıya ulaşmaları ve iş yaşamlarında karşılaşacakları ahlaki problemler ve ikilemler hakkında farkındalıklarının artması bizim için çok önemli. Bu kitapla öğrencilere hem bütüncül bir perspektif hem de uygulamaya dönük pratiklik kazandırılmasını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

İGİAD’ın uluslararası hakemli iş ahlakı dergisi hakkında da bilgiler veren Karahan, Rektör Ak’tan tam destek sözü aldı. İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut AK, “İGİAD iş dünyasında önemli bir açığı kapatıyor, İş ahlakı önemli bir sorun olarak iş dünyasının gündeminde yer alıyor. Bu nedenle iktisat fakültemizde görevli yüz yetmiş öğretim görevlisi bu alanda desteğe hazır” dedi.

Ayhan Karahan görüşme sonunda rektör Prof. Dr. Mahmut Ak’ı İGİAD tarafından 2-3 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan “İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet” konulu 4.ULUSLARARASI İSLAM İKTİSADI ATÖLYESİ’nde açılış konuşmasını yapmak üzere davet etti. İlki Mart 2013’te “Temel Kavramlar ve Fikirler” üzerine gerçekleştirilen atölyenin ikincisi “İslam İktisadı ve Piyasa”  üçüncüsü ise 2015′te “İslam İktisadı ve Emek” başlığıyla gerçekleşti. Atölyelere; Türkiye, Mısır, Malezya, İngiltere, Pakistan, ABD, Katar, Cezayir, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Endonezya gibi birçok ülkeden İslam İktisadı alanında çalışmalar yapmış akademisyenler katıldı.