İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü Paneli Gerçekleşti.

13 Kasım 2014
[:tr]
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD), Karatay Üniversitesi ve Konya Ticaret Odası iş birliği ile düzenlenen "İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü" paneli KTO Konferans salonunda gerçekleşti.
İŞ AHLAKI GELİŞMELİ
İGİAD Başkanı Şükrü Alkan, "Türkiye’de iş ahlakı ihmal ediliyor. Bu ekonomik kriz, iş sağlığı ve iş verenlerin sorunları gibi nedenlerle ortaya çıktı, insanlardaki para kazanma hırsı ön plana çıktı, Bu hırs ile bazı değerler unutuldu" dedi. Panelin açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’nın iş ahlakı konusunda derin bir kültür ve tarihe sahip olduğunu söyledi. İş ahlakının sistematik olarak uygulandığı ilk şehrin Konya olduğunu belirten Öztürk, "13. Yüzyılda bu topraklarda hayat bulan ve Anadolu’ya yayılan ahilik sisteminde temel şart esnaf, sanatkâr ve tüccarımızın iş ahlakını gözeterek ticaret yapmasıdır. Örnek olarak belirlenen kalite ve standartta üretim yapmayan esnafın ahilik teşkilatı ile ilişiği kesilir ve bir daha ticaret yapmasına izin verilmezdi" dedi. HIRS AHLAKI YOK ETTİ İGİAD Başkanı Şükrü Alkan ise bu paneli Konya’da yapmalarının en önemli nedeninin Ahilik Sistemi’nin bu topraklarda doğmasından kaynaklandığını söyledi. Ahlak kavramının da göreceli bir kavram olduğunu ifade eden Alkan, "Bilgiyi çok işledik ama dünyada kopukluk yaşıyoruz. İnsanlara ahlaklı olduğumuzu söyleyip hemen arkasından farklı eylemlere girmek, oldukça yanlış. Türkiye’de iş ahlakının ihmal edildiğini düşünüyorum. Bu ekonomik kriz, iş sağlığı ve iş verenlerin sorunları gibi nedenlerle ortaya çıktı. İnsanlardaki para kazanma hırsı ön plana çıktı. Bu hırs ile bazı değerler unutuldu. Bu paneli çok önemsiyorum" diye konuştu. İŞ AHLAKI ZARAR GÖRDÜ Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelin oturum başkanlığını yapan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Ömer Torlak, panel ile birlikte farklı bakış açılarını bir arada göreceklerini söyledi. Ahlakın göreceli olduğunu ve yazılı bir kural olmadığını kaydeden Torlak, insanların ahlakı hayatının bir parçası haline getirmesi gerektiğini söyledi. İGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Dinçel, İş Ahlakının Önemi ve Ahlaklı Girişimcilik hakkında önemli bilgiler verdi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Saffet Köse ise "Helal Kazanç Bilinci ve Kul Hakkı Duyarlılığı" ile ilgili İslam’dan örnekler verdi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Diken de, "İş Ahlakının Geliştirilmesinde Üniversite - Sanayi İş Birliğinin Rolü" hakkında açıklamalar bulunurken, ATİKER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker de, "İş Dünyasında İş Ahlakı Problemleri ve Sebepleri" ile ilgili panele katılanlara tecrübeleri hakkında bilgi verdi. Panel sonucunda soru cevaba geçilerek panel sona erdi. 13.11.2014
[:en]
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD), Karatay Üniversitesi ve Konya Ticaret Odası iş birliği ile düzenlenen "İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü" paneli KTO Konferans salonunda gerçekleşti.

İŞ AHLAKI GELİŞMELİ

İGİAD Başkanı Şükrü Alkan, "Türkiye’de iş ahlakı ihmal ediliyor. Bu ekonomik kriz, iş sağlığı ve iş verenlerin sorunları gibi nedenlerle ortaya çıktı, insanlardaki para kazanma hırsı ön plana çıktı, Bu hırs ile bazı değerler unutuldu" dedi.

Panelin açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’nın iş ahlakı konusunda derin bir kültür ve tarihe sahip olduğunu söyledi. İş ahlakının sistematik olarak uygulandığı ilk şehrin Konya olduğunu belirten Öztürk, "13. Yüzyılda bu topraklarda hayat bulan ve Anadolu’ya yayılan ahilik sisteminde temel şart esnaf, sanatkâr ve tüccarımızın iş ahlakını gözeterek ticaret yapmasıdır. Örnek olarak belirlenen kalite ve standartta üretim yapmayan esnafın ahilik teşkilatı ile ilişiği kesilir ve bir daha ticaret yapmasına izin verilmezdi" dedi.

HIRS AHLAKI YOK ETTİ

İGİAD Başkanı Şükrü Alkan ise bu paneli Konya’da yapmalarının en önemli nedeninin Ahilik Sistemi’nin bu topraklarda doğmasından kaynaklandığını söyledi. Ahlak kavramının da göreceli bir kavram olduğunu ifade eden Alkan, "Bilgiyi çok işledik ama dünyada kopukluk yaşıyoruz. İnsanlara ahlaklı olduğumuzu söyleyip hemen arkasından farklı eylemlere girmek, oldukça yanlış. Türkiye’de iş ahlakının ihmal edildiğini düşünüyorum. Bu ekonomik kriz, iş sağlığı ve iş verenlerin sorunları gibi nedenlerle ortaya çıktı. İnsanlardaki para kazanma hırsı ön plana çıktı. Bu hırs ile bazı değerler unutuldu. Bu paneli çok önemsiyorum" diye konuştu.

İŞ AHLAKI ZARAR GÖRDÜ

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelin oturum başkanlığını yapan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Ömer Torlak, panel ile birlikte farklı bakış açılarını bir arada göreceklerini söyledi. Ahlakın göreceli olduğunu ve yazılı bir kural olmadığını kaydeden Torlak, insanların ahlakı hayatının bir parçası haline getirmesi gerektiğini söyledi. İGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Dinçel, İş Ahlakının Önemi ve Ahlaklı Girişimcilik hakkında önemli bilgiler verdi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Saffet Köse ise "Helal Kazanç Bilinci ve Kul Hakkı Duyarlılığı" ile ilgili İslam’dan örnekler verdi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Diken de, "İş Ahlakının Geliştirilmesinde Üniversite - Sanayi İş Birliğinin Rolü" hakkında açıklamalar bulunurken, ATİKER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker de, "İş Dünyasında İş Ahlakı Problemleri ve Sebepleri" ile ilgili panele katılanlara tecrübeleri hakkında bilgi verdi.

Panel sonucunda soru cevaba geçilerek panel sona erdi.

13.11.2014
[:]