İGİAD’LI İŞ ADAMLARINDAN VAN’A ÇIKARMA

25 Mayıs 2017

Türkiye İktisadı Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan önderliğinde ki 10 iş adamı Van’a çıkarma yaptı.

Van Sivil Toplum Konseyi (Van STK) işbirliğinde e Başbakan Başdanışmanı Adnan İnanç daveti üzerine Van’a gelen 10 kişilik İGİAD’lı işadamı heyeti 2 günlük program boyunca Van’da, maddi durumu kötü olan ailelerle bir araya geldi, Van’ı gezdi. Batı ile doğu arasında gönül köprülerinin kurulması, aramızdaki kardeşliğin pekiştirilmesi için yapılan programda terörden etkilenen bölgelerin, bölge insanının yaşadıkları ve şu anki durumları yerinde görüldü. Başbakanlığın da desteklediği futbol turnuvasına da katılım sağlandı.

İGİAD’lı iş adamlarından oluşan heyet ilk ziyaretini Galatasaray Futbol takımının kaptanı Selçuk İnan ve Ses Sanatçısı Murat Kekilli ile birlikte Muradiye'deki şehit ailesine yaptı. Bu ziyaretin ardından Erciş kırsalındaki Alpaslan Jandarma Karakol Komutanlığı’nda askerlerimizle bir araya gelindi.

Öğleden sonra şöhretler karmasının dostluk maçına iştirak edildi. Önceden belirlenen yoksul aileleri ziyaretleri ile programa devam edildi.

Yapılan ziyaretlerde; Van şehir merkezinin terörün oluşturduğu güvenlik endişesini üzerinden attığını, yarına daha güvenle bakmakta olduğu gözlemlendi. Devletin teröre karşı verdiği mücadeleyi kararlılıkla devam etmesini, bir daha terör baskısını yaşamak istemedikleri yapılan ziyaretlerde dile getirildi.  Van halkının terörle mücadelenin sonucunda güvenlik endişesini aşmış geçim derdinin peşine düşmüş durumda olduğu gözlemlendi.

Programın son günü Van Valisi/Belediye Başkanı İbrahim TAŞYAPAN, T.C. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami BATTAL, Van İl Müftüsü Nimetullah ARVAS makamlarında ziyaret edildi.

Van ziyaretinde BALIK BENDİ, Van Kalesi, Van Kedi Evi ziyaret edildi.

Programda ayrıca İGİAD Başkanı Ayhan Karahan Şehrivan Gazetesi'ni ziyaret edip çeşitli demeçlerde bulundu.

“TÜRKİYE’YE MAL OLACAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Van’daki ziyaretleri hakkında da konuşan Karahan, “Yaklaşık 15 yıldır faaliyetlerimizi kendi içimizde yapmakla beraber Türkiye kamuoyu ile yaygınlaştırmanın da gayreti içerisindeyiz. Bu çerçevede Anadolu illerini ziyaret ediyoruz. Bu haftada nasip oldu Van’a geldik. Dün ve bugün Van’da ziyaretlerde bulunduk, programlara katıldık. Programımızı tamamladıktan sonra İstanbul’a dönüş yapacağız. Neticede derneğimiz üyeleri iş adamı, üst düzey yönetici ve akademisyen olmakla beraber bu hizmeti tamamen gönüllük çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. İnşallah tüm Türkiye’ye mal olacak çalışmaları yapmayı Allah bize nasip eder.” dedi.

“BİZİM İÇİN EN BÜYÜK KAYIP AHİRETTİR”

Van’da yaşanan çevresel sorunlara rağmen Vanlıların yaşamaya tutunduğunu söyleyen Karahan şöyle devam etti: “Vanlı çevresel etkenlerden dolayı ne kadar sıkıntı yaşamış olsa da yaşama arzusunu kaybetmemiş. Vanlıların gönlü zengin, kendileri cıvıl cıvıl ve üzerinize tebessümü sanki yağdırıyor. Biz Van’da tam olarak bunları gördük. Vanlı zannetmesin ki Türkiye ortalamasında ekonomik anlamıyla biraz geride kalmış olsa bile, insani değerler açısında batı değerlerinin çok üstünde. Değerlerini, insanlığını, ahlakını kaybetmemişler. Asıl zenginlikte budur. Malınızı kaybedebilirsiniz, eviniz yıkılabilir. Bunları yeniden yapabilirsiniz. Ancak insanlığınızı ve değerlerini kaybettiyseniz bunu bir daha tamir edemezsiniz. Bizim için kayıp dünya değil. En büyük kayıp ahirettir.”

“TİCARET DOĞUYA DOĞRU AKIYOR”

Ticaretin doğuya doğru kaydığını ifade eden Karahan, “Biz geleceğin ticaretini doğuda artık göreceğiz. İnsan ağırlığı artık daha çok doğuda olacak. Van’ın İran, Irak ve Suriye ile olan yakınlığı dış ticaretin gelişimine katkı sağlayacaktır. Van’daki genç nüfus Van’ın kalkınmasına ciddi katkılar sağlayacaktır. Devletimizin en son doğu ve güneydoğuda 23 ile özel cazibe merkezleri oluşturması ve buraya ciddi teşvikler vermesi bu bölgelerin yatırım açısında istenilen kıvama geldiğini de gösteriyor. Vanlı kardeşlerimizin batıda nerede yatırımı varsa gelip Van’da da yatırımın zekâtı olarak Van’da da yatırım yapsın. Bir yerden başlanması gerekiyor. Bunun başlaması ile Van’a geri dönüşler yeniden başlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

KARAHAN: İYİ BİLİNÇLENDİRME YAPILMALI

Karahan açıklamasında devamında son olarak, “İnsanlar burada devlet destekleri ile ayakta durabiliyor ve yaşıyor. Ancak burada bu desteklere ulaşamayan, ulaşmak istemeyen ya da bürokratik nedenlerden dolayı bu destekleri alamayan insanlarla da karşılaştık. Bu noktada devletin halkımıza sağladığı desteklerden halkın çok iyi bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bunun dışında hiçbir bürokratik sebep olmadan bu haklara insanlara verilmelidir. Bu haklar devletin sosyal devlet anlayışı ile halkın vergilerinden aktarılan bir kaynaktır. Bu noktada Vanlımız devlet imkânları ile beraber sosyal dayanışma içerisinde aldığı destekler ile hayatına devam ediyor. Bizler inanıyoruz ki komşusu açken tok olan bizden değildir. Biz bu çerçevede yola çıktık. Ve bu şekilde desteklerimizi veriyoruz. Biz biliyoruz ki doğuda bir kardeşimizin ayağına diken batsa batıdaki insanımızın canı yanar. Biz bunu iyi bilmeliyiz. Biz bunu yapmazsak ya da yapmazsak sadece söylemler ile biz kardeş olmayız. Biz hepimiz eşit kardeşiz. Hepimiz kaynaklardan eşit bir şekilde yararlanmalıyız.” Şeklinde konuştu.