İGİAD Yönetim Kurulu Deprem Merkezi Kahramanmaraş’ta Bir Dizi Ziyarette Bulundu

07 Nisan 2023

İGİAD yönetim kurulu 8 kişilik heyetle 7-8-9 Nisan 2023 tarihlerinde deprem bölgesi Kahramanmaraş’a ziyaret düzenlemiştir.

 

Heyet 7 Nisan Cuma günü İstanbul’dan 08.35 uçağıyla Kahramanmaraş’a hareket etmiştir. Uçaktan indikten sonra Kahramanmaraş’ta 3500 çalışanı olan MEM tekstil fabrikası ziyaret edilmiştir. Fabrikanın uğradığı zarar yerinde görülmüştür. Fabrika depremden 60 gün sonra 1500 çalışanıyla %30 kapasiteyle iş başı yapmıştır. Kahramanmaraş’ta kalacağımız sürede konaklayacağımız sürede kalacağımız İlim Yayma Cemiyeti yurduna gidilmiş yurt müdürüyle görüşülerek yurdun depremzedelere yönelik yaptığı faaliyetlerin bilgisi alınmıştır. Cuma namazı depremde hasar görmeyen bir Camide kılınmıştır. Kahramanmaraş’ta bulunan camilerin %70-80 inin depremde hasar aldığı bilgisi iletilmiştir. İGİAD heyeti cuma günü saat 15.00 de KASİAD Kahramanmaraş Sanayici ve İş İnsanları Derneğini yerinde ziyaret etmiştir. Dernek başkanı Mikail Utku ile yapılan görüşmede Kahramanmaraş Sanayisinin ve işletmelerin depremde gördüğü zararın boyutu sanayinin ve işletmelerin yeniden ayağa kaldırılması ve ticari hayatın yeniden canlanması için yapılacak çalışmalar ve iki dernek arasında kurulacak karşılıklı iş birliği üzerinde durulmuştur.

 

Kahramanmaraş’ta İHH nın kurduğu aşevi yerinde ziyaret edilmiştir İHH yetkilisinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır Aşevinin günlük 20.000 kişilik yemek çıkardığı ifade edilmiştir.

 

Kahramanmaraş’ta Hak İnsani Yardım Derneğinin kurduğu aş evi ve 2000 m2 lik lojistik merkezi ziyaret edilmiştir Dernek Başkanı Ali Gür’den yapılan çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Aşevinde günde 4000 kişilik iftar ve sahur yemeği çıkarıldığı ifade edilmiştir. Derneğin kurmuş olduğu 700 kişilik iftar çadırında depremzedelerle birlikte iftar edilmiştir. Kahramanmaraş’ta Stadyumda kurulan çadırkentte kalan aileler iftar sonrası ziyaret edilmiştir.

 

Cumartesi günü İGİAD heyeti Elbistan’a giderek Elbistan Ticaret ve Sanayi Odasını kaldıkları konteynerde ziyaret edilmiştir. Oda Başkanı Mustafa Paksoy Başkan Yardımcısı Mete Taşkın ve Genel Sekreter Yüksel Gözüdeli ile görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmede Elbistan’da depremin sanayiye işyerlerine ticari hayata verdiği zararın boyutu üzerinde durulmuş işletmelerinin yeniden ayağa kaldırılması ticari hayatının yeniden canlanması için yapılacak çalışmalar üzerinde durulmuştur. Ticaret Odası yetkilileriyle beraber Kayseri Büyükşehir Belediyesinin kurduğu konteyner çarşısı ziyaret edilmiştir. Kahramanmaraş Elbistan’da IHH MÜSİAD İGİAD İşbirliğinde kurulmakta Okan konteyner kente gidilmiştir. Konteyner kentte Elbistan Koordinatör Valisi Kemal Kızılkaya ile görüşme yapılmıştır. Sayın Vali konteyner kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek konteyner kentte halen 150 ailenin yaşadığı hafta sonuna kadar 600 ailenin daha taşınacağı ay sonuna kadar 2000 konteynere ailelerin yerleşeceğini ifade etmiştir. Konteyner Kent yapım sorumlusu Aykut Er’den yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alınmıştır Konteyner kentte kalan ailelerle görüşülmüştür.

 

Depremin Elbistan’da oluşturduğu yıkım yerinde gözlemlenmiştir. Elbistan’da depremde zarar görmeyen Hz. Ali Camisinde vakit namazı kılınarak cami imamı Mustafa Han’la görüşme yapılmıştır. Cami imamı ile birlikte Ekinözü ilçesine gidilerek fayın araziye verdiği zarar yerinde görüşmüştür.

 

Elbistan’dan Kahramanmaraş’a dönülerek İLKE Vakfı’nın İlim Yayma Cemiyeti yurdunda depremzedelere verdiği 2000 kişilik iftara iştirak edilmiştir.

 

İftar sonrasında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ile görüşerek depremin verdiği yıkım ve sonrasında yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

Kahramanmaraş 15 Temmuz İmam Hatip Okulu müdürü ve aynı zamanda İnsan Vakfı Kahramanmaraş Müdürü Memduh Kıyıklık okulda ziyaret edilmiştir. İNSAN Vakfı’nın depremzedelere yönelik yaptığı faaliyetler hakkında bilgiler alınmıştır. İNSAN Vakfı’nın aşevinde günlük 40.000 kişilik yemek çıkardığı ifade edilmiştir. STK’ların deprem bölgesinde önemli görevler üstlendiği yerinde gözlemlenmiştir.

 

İGİAD Heyeti Pazar Günü Gaziantep Nurdağı ilçesine giderek depremin ilçede büyük bir yıkıma neden olduğunu yerinde gözlemlemiştir. Emlak Konutun depremzedeler için kurduğu prefabrik evlerin bulunduğu alan ziyaret edilmiştir. Alanda bulunan IHH merkezi ziyaret edilerek yetkililer ile görüşülerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Nurdağı’ndan İslahiye ilçesine gidilerek depremin ilçeye verdiği yıkım ve hasar yerinde görülmüştür. İslahiye ‘de Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesine gidilerek depremin ilçeye verdiği zarar yerinde görülmüştür.

 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kampüsü içinde kurulan çadır kent ziyaret edilmiştir Çadırkentte Yeryüzü Çocukları Derneğinin kurduğu çocuk kütüphanesi ve etkinlik çadırı ziyaret edilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır.

 

Kahramanmaraş Millet Bahçesi içinde kurulan Kızılay Koordinasyon Merkezi ve aş evi ziyaret edilmiştir Kızılay’ın depremzedelere yönelik yaptığı faaliyetler hakkında yetkililerden bilgi alınmıştır.

 

Kahramanmaraş’ın önemli markalarından MADO dondurma ziyaret edilerek işletme sahipleri Mehmet ve Atilla Kanbur’la görüşülmüştür depremde yaşanan süreçlerle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

İGİAD heyeti deprem bölgesine yaptığı ziyareti tamamlayarak pazar günü 17.50 uçağıyla İstanbul’a dönülmüştür.

 

Kahramanmaraş Elbistan konteyner kentte kalan 700 aileye bayramda ikram edilmek üzere üyemiz Ramazan Coşkun’un (ASIL TAT) hazırladığı 700 kutu baklava gönderilmiştir.