İGİAD ÜYELERİ, EDİRNE-ÇANAKKALE GEZİSİNDE BİR ARAYA GELDİ

24 Ekim 2016

İGİAD Üye ve Aileleri, 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Edirne ve Çanakkale’yi kapsayan bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Gezinin il durağı olan Edirne’de; Selimiye Camii, Eski Cami, Üç Şerefeli Cami, Beyazıt Külliyesi, Balkan Şehitliği, Kırkpınar Er Meydanı, Adalet Kasrı ve Kırmızı Dipli Mumun görülmesinden sonra Gelibolu’ya hareket edildi.

Bir Gece Gelibolu’da konakladıktan sonra Eceabat’a hareket edildi. Eceabat’ta tarihi kaleyi gezdikten sonra, Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Şehitler Abidesi, Alçıtepe, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı, Çimenlik Kalesi, Aynalı Çarşı ve Nusret Mayın Gemisini ziyaret edildi.

22 Ekim Cumartesi günü sabah 07:30’da İstanbul’dan hareketle başlayan Edirne-Çanakkale gezisi; 23 Ekim Pazar akşamı, saat 23:50’de, yine İstanbul’da sona erdi.

Akılda Kalanlar;

1299'da Söğüt’te bir beylik olarak kurulan Osmanlı Devleti; 1326 da Bursa’yı ve 1361 de Edirne'yi 1453'de İstanbul'u fethederek buraları başkent yapmıştır. İyilik üzere kurulan ve iyiliği yayma amacıyla üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu son iki yüz yılda iyilik halini terke başladığı dönemde zayıflamış, büyük toprak kaybına uğramış, 550 yıl sonra ikinci başkenti Edirne'yi kaybetme ile karşı karşıya kalmıştır. Edirne son yüz yıl içinde işgallere karşı 300 bin kayıp vermiş, son Balkan Harbinde 1912'de Bulgarların şehri işgalinde 20 bin şehit vermiştir.
İşgal devletlerinin Osmanlıya son darbeyi vurmak, Anadoluyu işgal etmek için başlattığı Çanakkale harbinde bütün imkansızlıklara rağmen 250 bin şehit verilerek işgal engellenmiş, düşman yenilgiye uğratılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu son zaferine rağmen kendi tarihsel dönemini kapatmıştır.
Edirne Çanakkale gezisi iyilik üzere inşa edinilenlerin yine iyiliğin terki ile elden gittiğine şahit olduk. İlk diriliş hareketiyle son direnişi Edirne ve Çanakkale'de müşahede ettik. Bütün şehitlerimizi yerlerinde yad ettik Fatihalarımızı gönderdik.