[:tr]İGİAD, İSTANBUL TİCARET ODASI'NI ZİYARET ETTİ[:]

24 Şubat 2016
[:tr]

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ı ziyaret etti.

İGİAD Kurucu Başkanı Şükrü Alkan, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, İGİAD Yönetim Kurulu üyesi Nuri Ecevit, Kurumsal İlişkiler Komisyonu üyesi Yılmaz Yaman ve İGİAD İdari İşler Yöneticisi Tezcan Kuzu’nun katılımıyla 23 Şubat Salı günü gerçekleşen ziyarette İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İGİAD’ın bir çalışması olan ve ilk sayısı İTO’nun desteği ile basılan  “Türkiye’de İş Ortaklıkları” yayınına ve buna ilave olarak ta İGİAD’ın diğer bir çalışması olan “Aile İşletmeleri” kitabına İTO olarak destek vereceklerini ifade etti. Çağlar; çeşitli etkinlikler ile İGİAD’ın kitap tanıtımlarının yapılması gerektiğini ve bu konuda destek vereceklerini ifade etti.

İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan konuşmasında İGİAD'ın Afyon Kocatepe Üniversitesinden Prof. Dr. Şuayip Özdemir ve ekibine hazırlattığı “Türkiye’de Reklam Ahlakı Sorunlar ve Çözüm Önerileri” kitabını geçen sene Ekim ayında kamuoyuyla paylaştıklarını kitabın ilgili kurum ve kuruluşlara, işletmelere, üniversitelere gönderildiği bu kitaptan İstanbul Ticaret Odasının da yararlanarak üyeleriyle paylaşmasının yararlı olacağını ifade etti. Sayın Çağlar iş adamlarını, üreticileri, tüketicileri ve reklam sektöründe bulunan işletmeleri yakından ilgilendiren reklam konusunun İGİAD tarafından ahlaki boyutuyla araştırılmasının çok anlamlı olduğunu ifade ederek Oda olarak üreticileri  reklam veren ve yayınlayan tarafları bir araya getirmek istediklerini ve bu yolda çalışma yapacaklarını ifade etti.

Ayhan Karahan konuşmasında İGİAD'ın Helal Kazancın Adil Paylaşımı ilkesinden hareketle bir diğer faaliyeti olan İnsani geçim Ücreti-İGÜ rakamını 2016 yılı olarak İstanbul'da 1950 TL Türkiye Ortalaması olarak 1542 TL olarak açıkladıklarını ve bu çalışmanın İTO tarafından da dikkate alınması ve uygulanması için üyelerin teşvik edilmesini Sayın Başkandan talep etti. Karahan ayrıca İGİAD’ın organize ettiği İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde  2-3 Nisan 2016 tarihinde yapılacak olan IV İSLAM İKTİSADI ATÖLYE ÇALIŞMASI konusunun “İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet” olduğunu bu alanda sözü olupta sözünü kamuoyuyla paylaşacaklar için bu çalışmanın bir fırsat olduğunu ifade ederek Sayın Çağlar'ı programa katılmaya davet etti. Sayın Çağlar İGİAD'ın Uluslararası boyutta gerçekleştireceği bu çalışmada seçtiği konunun çok isabetli olduğunu, Antalya'da yapılan G-20 Zirvesinde Türkiye'nin Sosyal Adalet konusunu G-20 Zirvesine aldırdığını söyledi. Sonrasında İstanbul Ticaret Odası ve İGİAD işbirliği içerisinde İş Ahlakı temelli hangi ortak projelere imza atılabileceği konusunda görüşler masaya yatırıldı.

Verimli geçen görüşmenin ardından İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’a bir İGİAD hediyesi takdim edildi.

[:]