[:tr]İGİAD HEYETİNDEN BANGLADEŞ’E ÇIKARMA[:]

18 Şubat 2016
[:tr]

Merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) 22 üyesi ile kardeş ülke Bangladeş'e çıkarma yaptı.                                

Çeşitli ticari alanlarda iş görüşmesi yaparak işbirliği anlaşmalarında bulunan İGİAD üyeleri başkent Dakka başta olmak üzere farklı bölgelerdeki sosyal projeleri de inceleme fırsatı buldu. İGİAD’ın organizasyonuna ev sahipliği yapan ve sahasında güvenilirliği ile bilinen Multi Serve İnternational Derneği, yapmış olduğu ticari program ile birlikte sosyal projeleri de inceleme imkânı sundu. Ziyaret süresince heyet yoğun ilgi ile karşılandı.

İGİAD’ın yıllık programları dâhilinde farklı ülkelere düzenlediği seyahatler, ticari amacın yanında dostluk köprüleri kurmayı da amaçlamaktadır.

İGİAD Kurumsal İlişkiler Başkanı Adnan İnanç; Bangladeş’e yapılan seyahati, ticari, turizm, sosyal ve kültürel amaçlı olduğunu belirterek: “Mazlum coğrafyamız olan Bangladeş’e olan seyahatimiz, ülkelerimiz halkları arasında dostluk ve dayanışma zemini oluşturmak ve kardeş Bangladeş’li kardeşlerimizle çok yönlü ilişkileri geliştirmeyi hedeflemektedir. Derneğimiz, iş ahlakını ve ticari erdemleri hayati derecede önemsemektedir. Karşılıklı ve uzun soluklu çalışmalar ve ticari ilişkiler ancak ahlaki tutarlılık, ahde vefa ve iş ahlakı ile mümkün olabilir ki İGİAD tam da bu ilkelerin yaygınlaşmasını amaçlamaktadır” dedi.

İGİAD heyeti üyeleri, Chittagong İslam Üniversitesi Merkezini ve merkeze bağlı başta Tıp fakültesi olmak üzere birçok üniversite yerleşkesini gezerek bilgi aldı.

Üyeler, Dakka’da Büyükelçimizi ziyaret ederek Bangladeş hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ayrıca TİKA yetkilileri ile de görüşen İGİAD üyeleri, İGİAD’ın misyonu ve iş ahlakı vurgusunu dile getirdi. Sıcak ve dostluk havasında yapılan görüşmeler üyeler tarafından oldukça faydalı bulundu. Üyeler TİKA nın Türkiye adına yapmış olduğu faaliyetlerle bölgede oldukça faydalı ve başarılı çalışmalar yaptığına ve Türkiye nin kardeşlik ve dostluk projesini hayata geçirmede hayati işlevine tanık oldu.

Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odalar Birliği Başkanı Abdulmatlub Ahmed’in ev sahipliğinde düzenlenen özel oturumda karşılıklı tanışma ve iş görüşmeleri yapıldı. Daha sonra ikili görüşmelerle toplantılar devam etti.

Adnan İnanç, Bangladeş seyahatinin oldukça verimli geçtiğini, tüm sivil toplum kuruluşlarının 160 milyonu aşkın nüfusu ve ortalama yaşın 15’in altında olduğu genç Bangladeş halkının her türlü yatırıma ve ticari işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Türkiye’ye yakın ilgisini ve sevgisini her vesile ile dile getiren Bangladeş halkı bu ziyaretten ve muhtemel işbirliğinden oldukça memnun kaldı.

[:]