İGİAD DİYARBAKIR ZİYARETLERİNİ TAMAMLADI

12 Nisan 2013
İGİAD (İktisâdi Girişim ve İş Ahlâkı Derneği), Anadolu ziyaretleri kapsamında gerçekleştirdiği il ziyaretlerine, daha önceden programına aldığı Diyarbakır’ı da ekledi. İGİAD, 11 Nisan 2013 Perşembe günü Diyarbakır’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

İGİAD yönetim kurulundan oluşan heyetin, Diyarbakır Valisi Sayın Mustafa Toprak ile yapılan görüşmesinde Vali Toprak; devlet otoritesinin, Başbakan’ın, hükümetin, kurumların çözüm sürecinde risk alarak güçlü bir irade ortaya koyduğunu, herkesin sürece destek vermesi gerektiğini, farklı sesler çıksa da bunun doğal olduğunu, sürecin başladığını ve olgunlaştığını, meyvesini vermeye başladığını, çözüm sürecinin neticeye ulaşması yönüyle, Diyarbakır’da sürecin ’maya olarak’ tuttuğunu ifade etti.

Diyarbakır Belediye Başkanı Sayın Osman Baydemir ile yapılan görüşmede, Baydemir heyeti kapıda karşılayarak, Kutlu Doğum vesilesiyle heyete gül takdiminde bulundu. Baydemir konuşmasında, çözüm sürecinin Diyarbakır’da büyük kabul gördüğünü, Diyarbakırlının yüzünün gülmeye başladığını, sevinçten gözlerinin parladığını ve halkın %99’unun barış sürecini desteklediğini ifade ederek, son 30 yıldır karşılıklı büyük acılar yaşandığını, kavganın kazananının olmadığını, barışın ise kaybedeninin olmayacağını, geleceğin inşası çocuklarımızın istikbali, bölgemizin refahı ve insanımızın mutluluğu için sürecin neticeye ulaşmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Başkan Baydemir, Rabbimden diliyorum ki, herkes barışa inansın ve bu uğurda bütün gönüller samimi olsun. Yalnızca yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da mesulüz. Bu sürecin daha da olgunlaşması için birbirimize dokunmamız gerekiyor. dedi.

Diyarbakır’da bulunan, Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD), Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) ile MAZLUMDER ve AYDER ile yapılan görüşmede ortak kanaatin; çözüm sürecinin Diyarbakır’da büyük heyecan oluşturduğunu ve destek gördüğünü, Diyarbakır’daki barış ortamını kaybetmek istemediklerini, barışa sahip çıkacaklarını, siyasetçilerin çözüm sürecinde yorgunluğa ve yılgınlığa düştüklerinde Diyarbakırlılar ve STK’lar olarak siyasetçilerin koluna girerek siyasetçileri ayağa kaldıracaklarını, Diyarbakırlıların barışa inandıklarını ve barışa ikna olduklarını ve ayrıca Batı’nın da barış konusunda çekincelerinden arınmalarını beklediklerini ifade ettiler. GÜNSİAD Başkanı Bedirhanoğlu, STK’lar olarak bizler de bu sürece destek olmalıyız. Sürecin olgunlaşması ve olumlu bir seyir izlemesi bu konuda hepimize belli görevler düşüyor. dedi. Diyarbakır’ın ticarette büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen DİSİAD Başkanı BAYSAL ise, Barış konusunda geri dönüşü olmayan bir sürecin içerisindeyiz. Bu olumlu süreç, bölgedeki mevcut potansiyelin açığa çıkmasında büyük bir öneme sahip. Özel sektör yatırımlarının bölgede yer bulması için teşvikler de çok önemli bir yer tutuyor. dedi.

İGİAD Başkanı Sayın