İGİAD, Borsa İstanbul Başkanını Ağırladı.

14 Kasım 2013
Borsa İstanbul Başkanı Dr. İbrahim Turhan sözlerine yatırım kavramıyla alakalı düşüncelerini ifade ederek başlarken, toplumun bu konuda yeterince bilinçli olmadığını ve yatırım araçları olarak sadece altın, döviz ve gayrimenkul gibi unsurları gördüğünü söyledi.

Bu yatırım araçlarının Türkiye’ye değil, geldiği ülkenin tasarruflarına katkı sağladığını ifade eden Turhan, en doğru yatırım araçlarından birinin borsaya yatırım yapma yoluyla kurumsal ortaklık sağlayarak ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlanması olduğunu ifade etti.

Ülkemizde borsa ile ilgili bir takım yanlış algılardan bahseden Turhan, helallik-haramlık noktasında yatırımcıların müsterih olmasını ve borsayı bir yatırım aracı olarak gönül rahatlığıyla kullanabileceklerini ifade etti. Özellikle dinimizdeki ortaklık vurgusunun da önemine işaret Turhan borsanın da bir nevi bir ortaklık olduğunu, yapılan yatırımlarla hem yatırımcının hem de ana şirketin karşılıklı olarak kazanç sağladığı söyledi.

Borsanın uzun vadeli bir yatırım aracı görülmesi gerekirken, özellikle Türk yatırımcılarının bu bilinçle borsaya girmediğini söyleyen Turhan bilgi suiistimalinin bu nedenlerle ortaya çıktığı söyledi. Ayrıca Turhan görevlere geldiğinden bu yana manipülatif işlemleri azaltmaya gayret ettiklerini ifade etti ve tamamen ortadan kaldırmaya yönelik tedbirlerin alındığını söyledi.

Programın soru-cevap kısmında katılımcıların sorularını yanıtlayan Turhan, Borsa İstanbul hakkında sayısal bilgiler verdikten sonra, KOBİ’lerin borsaya nasıl girebileceğine yönelik bir soru üzerine bu konuyla alakalı Gelişen İşletmeler Piyasası endeksini kurduklarını ve bu konuda KOBİ lere kolaylıklar sağlandığından söz etti. Hatta KOSGEB vasıtasıyla 100.000 TL ye kadar olan borsaya giriş maliyetlerinin üstlendiğini ifade etti. Ayrıca yine yeni bir girişim olarak İslami hassasiyetleri olan firmaların oluşturduğu Katılım Endeksi adlı bir endeks meydana geldiğini belirtti.

Seminerin başında İGİAD’da kendini evinde hissettiğini, talep edilmesi durumunda Borsa İstanbul başkanı olarak ikinci bir İGİAD’ a vereceği semineri en az üç İGİAD üyesi firmanın borsaya açılma şartına bağladı.

Program sonunda İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın