İGİAD Başkanı Şükrü Alkan Sivil Bakış’a Konuk Oldu

22 Nisan 2010
İGİAD Başkanı Şükrü Alkan, 22 Nisan 2010’da tvnet’de yayınlanan ve Yusuf Öcalan’ın sunduğu Sivil Bakış adlı programa konuk oldu. Programın diğer konukları MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç’tu.

Programda konuşulan konular; dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik durum, işsizlik meselesi ve çözüm önerileri, yeni anayasa paketi ve paketin ekonomik gelişmeleri ne yönde etkileyeceği, darbe dönemlerinin ekonomiye etkileri gibi meseleler oldu. Ayrıca bankacılık, enerji, tekstil, ihracat, markalaşma, inovasyon, tarım, çevre, inşaat, SGK, yatırım gibi konular üzerinde de duruldu.

Şükrü Alkan, program yapımcısı Yusuf Öcalan’ın sorularını yanıtladı. Gelinen nokta itibariyle Türk ekonomisini nasıl okuduğu sorusu üzerine Alkan, kısa zamanda toplum olarak büyük ekonomik badireler atlattıklarını, son gelişen olaylardan sonra da ortaya çıkan bir gerçek olarak Türk toplumunun bu dalgalanmaları kolay atlatarak oluşan vahim tabloların izlerini neredeyse yok ettiğini söyledi.

Toplumsal bir gerçeği tespit eden Alkan, toplum olarak karakteristik bir özelliği de işaret ederek, bu tip ekonomik krizlerde Verenin de alanın da Allah olması düşüncesinin tacirler tarafından bilinmesi, toplumu ruhsal açıdan rehabilite ettiğini, bu durumu da motivasyonu artırıcı bir özellik olarak gördüğünü söyledi.
,
Alkan, 1970’li yıllarda 70 cente muhtaç olan Türkiye’nin bugün kişi başı milli gelirinin 10 bin dolar seviyesinde olduğunu ve yakın gelecekteki hedefini 15 bin dolar olarak belirlemesini, Türkiye ekonomisinin geleceği açısından umut verici olduğunu söyledi. Ayrıca ekonomik programların istikrarı ve hedefleri yakalama noktasında önemli olduğunu ve işsizlik meselesinin üzerine gidilmesinin gerektiğini vurguladı.

Alkan, yakın tarihimizde yaşanan ekonomik bunalımların iyi okunarak ders alındığı taktirde, gelecekte bu tip sorunlarla karşı karşıya kalınmayacağını, gelecekte daha müreffeh ve daha güzel bir Türkiye olacağını düşündüğünü söyledi.