İGİAD 2010 Girişimcilik Ödülü Sahibini Buldu

26 Ekim 2011
Her yıl İGİAD tarafından verilen Girişimcilik Ödülü Florya’da düzenlenen törenle sahibini buldu. 26 Ekim akşamında yedincisi gerçekleştirilen ödül törenine iş ve ticaret dünyasından, üniversitelerden, siyasilerden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldılar.

Akşam yemeği ile başlayan program, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Alkan’ın konuklara hitaben bir selamlama konuşması yapmasıyla devam etti. Alkan konuşmasında, iktisadi ve toplumsal hayatın önemli parçası olan girişimcilik ve iş ahlakı üzerinde durdu. İş ve ticaret alanında ahlaklı girişimcilik yaklaşımı hakkındaki düşüncelerini konuklarla paylaştı.

Türkiye’nin hedefinin ekonomide sürdürülebilir bir kalkınma ivmesi yakalamak olduğunun altını çizen Alkan, bunun gerçekleştirebilmenin önemli bir şartının ise iş dünyasında ahlaki duyarlılığın artması olduğunu vurguladı. Bu anlamda, işletme sahiplerine, ticaret erbabı insanlara, siyasilere ve iş görenlere büyük bir görev düştüğünü söyledi. Şükrü Alkan sözlerine şöyle devam etti: İş dünyasında ahlakı merkeze almadan yapılacak hiçbir yenilik ve üretim, ülkemizin kalkınmasını sağlamayacaktır. Olsa olsa ülkemiz ekonomik bir büyüme gerçekleştirecektir. Ancak kalkınma bildiğiniz üzere birçok alanı kapsıyor. Sadece ekonomik büyüme ile kalkınma gerçekleştirilemez. Kalkınmayı gerçekleştirebilmek için iş dünyasında kalite yönünden bir atılım yapmamız şart. Bizlere bu kaliteyi sağlayacak temel olgu ise ahlaktır. 2008 yılında tüm dünyayı saran ve bundan ülkemizin de nasibini aldığı küresel ekonomik krizi hatırlayalım. Bu dönemde, iş ve ticaret hayatında ahlakı önceleyen, ticari ilişkilerinde ahlaki ilkelerden ödün vermeden yoluna devam eden, ihtiyaç sahibiyken de cömert olan, vefa nedir bilen tüccarlar, dar boğazdan kurtulmayı başarmışlardır.

Alkan, girişimciliğin önemini işaret ederek sözlerine şöyle devam etti: Şunun altını çizmekte yarar vardır. Genel kanının aksine girişimcilik her ne pahasına olursa olsun para kazanmak anlamına gelmiyor. Bizim düşüncemize göre girişimcinin önemli sosyal, kültürel ve ahlaki fonksiyonları olmak durumundadır. Girişimcinin hedefi, kaynakları etkili ve verimli bir şekilde kullanmak ve bunu yaparken insanların mutluluğunu ve huzurunu sağlamaya yönelmek olmalıdır.

Şükrü Alkan sözlerini, İGİAD’ın savunduğu değerleri konuklara hatırlatarak ve katılımcılara teşekkürlerini yineleyerek tamamladı.

Şükrü Alkan’ın konuşmasından sonra kürsüye gelerek konuşmasını yapan İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa, tecrübesinden ve yaşadığı olaylardan derlediği anlatılarıyla çok önemli mesajlar verdi. Sözlerine böylesine anlamlı bir mekânda ve girişimcilerin bulunduğu bir yerde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Buğa, girişimciliğin birçok tanımının olduğunu ancak kendi yaşantılarından elde ettiği bakış açısıyla da, ahlak ile girişimciliğin ayrı düşünülemeyeceğini söyledi. Girişimcilerin özelliklerine de değinen Buğa: Girişimciler dayanışmayı bilmelidirler. Birbirlerine saygı duymalıdırlar. Girişimciler yarışmayı bilmelidirler. dedi. Kendi yaşantısından örnekler veren Buğa, her gün dua ettiğini ve dualarında ise rakiplerine, müşterilerine, üreticilere, çalışanlarına ve işsizlere özellikle yer verdiğini söyledi: Rakiplerime dua ederim. Onların bol bol kazanmalarını isterim. Birbirimize düşmememiz için dua ederim. Onları düşman olarak görmem. Müşterilerime dua ederim ki, çok ve bereketli kazansınlar, çok harcasınlar. Üreticilere dua ederim ki, onlar eğer üretmese bizler ne satacağız. Hem kaliteli üretsinler hem de iyi bir servis ağı kursunlar. Çalışanlarıma dua ederim ki, geçimleri kolay olsun, onların ihtiyaçlarını karşılayabileyim. Mutlu olmalarını sağlayabileyim. İşsizlere dua ederim. Çünkü her işsiz kaybedilmiş bir değerdir. Her işsiz, kaybedilmiş bir müşteridir. Bizim Konya’da bir söz vardır ’İşsizlik ipsizlik getirir.’diye Seyit Mehmet Buğa törende bulunmaktan duyduğu memnuniyeti tekrarlayarak sözlerine son verdi

İGİAD Genel Sekreteri Ömer Osmanoğlu, Seyit Mehmet Buğa’nın konuşmasından sonra İGİAD Girişimcilik Ödülü’nün tarihçesi hakkında kısa bir sunum yaptı. İGİAD, kurulduğu günden bu yana girişimcilik konusunda başarılı girişimcileri "Girişimcilik Ödülü"yle ödüllendiriyor. Girişimcilik Ödülü’ne, girişimciliği ve iş ahlakına riayeti ile iş dünyasında gelişme göstermiş ve başarılara imza atmış girişimciler layık görülüyor. Ardından beklenen an geldi ve 2010 Girişimcilik Ödülü sahibi açıklandı:

Farklı sektörlerde büyük başarılara imza atan ve prestijli markalar üreten, dün ithal ettiğini bugün kendi fabrikalarında üretip ihraç eden, eğitim alanında yapmış olduğu hizmetlerle ve uluslar arası rekabette Türk insanını gururlandıran markalarıyla ülkemizin önde gelen grupları arasına girmeyi başaran, Yatırımlarında insan ve çevreyi dikkate alan, İş Ahlakı ilkelerine riayet eden örnek bir aile şirketi olarak ülkesinden kazandığını ülkesiyle paylaşma düşüncesine sahip... Saruhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Bşk. Yard. Sadık Ayhan Saruhan.

Akabinde Saruhan Şirketler Grubu’nu tanıtan kısa bir film gösterisi oynatıldı. Filmin ardından Sadık Ayhan Saruhan’a ödülünü, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Alkan, İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa birlikte verdiler. Ödülün sahibi Sadık Ayhan Saruhan, çalışanlarına ve kendilerini bu ödüle layık gördükleri için İGİAD camiasına teşekkürlerini sundu. Sadık Ayhan Saruhan 1947 yılından bu yana faaliyet gösteren Saruhan Şirketler Grubu’nun bu ödülü alabilmek için demek ki 50-60 yıl çalışması gerekiyordu dedi. Geride bıraktıkları süre içinde rahmetli babasının kendisine yaptığı şu nasihati hiç unutmadan işlerine devam ettiklerini söyledi: Çizginiz aynı olsun, hiç değişmesin

2010 Girişimcilik Ödül Töreni’nin basındaki yansımaları için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız.

yenişafak

zaman

radikalTürkiye gazetesi

gazeteekonomi

kobidestek.org

girişimhaber

müsiad.org.tr

tgtvbülten

tarafsızhaber

timeturk

dünya bülteni

webhaber

habertime

girişimciyim.org

haberler

hizmetinadresi.com

güncel-haberler.com

alomaliye.com

haberbankası.com

sadehaberler.com

basınözeti.com

habergec.com

sondakika.com

telehaber.com