İGİAD 2007 Girişimcilik Ödülü

01 Mart 2006
İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği, İGİAD’ın, geleneksel olarak verdiği Girişimcilik Ödülü, Feshane Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle takdim edildi. İGİAD’ın, girişimciliği ile öne çıkan ve iş ahlakına riayet eden girişimcileri ödüllendirmek ve girişimcilik ruhunu teşvik etmek amacıyla vermiş olduğu ödülün bu yılki sahibi Çağrı Hipermarket Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kara oldu.

Feshane Kültür Merkezi’nde kalabalık bir davetli topluluğunun hazır bulunduğu törene İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da katıldı. Yemekle başlayan ödül töreni, Murat Yalçıntaş’ın Türkiye Ekonomisi ve Kobiler başlıklı bir sunumuyla devam etti ve gecenin sonunda ödül töreni gerçekleştirildi.

İGİAD’ın vermiş olduğu ödülün anlamına ve önemine vurgu yapan ve böyle organizasyonları takdirle karşıladığını belirten Murat Yalçıntaş, ekonomik temelli sivil toplum kuruluşlarına önem verilmesi gerektiğini, STK’ların ve özellikle işadamlarının bir çatı altında toplanmalarının önemli olduğunu belirtti. İnsanların seslerini bu sayede duyurduğunu, sadece parayla değil toplumla da ilgilendiklerini, toplumun sorunlarına duyarsız kalmadıklarının altını çizdi. Türkiye Ekonomisi ve Kobiler başlıklı bir sunum gerçekleştiren Yalçıntaş, Türkiye’deki sanayileşmenin tarihçesine ve 1980’den sonra uygulanan ekonomi politikalarına değindi. 1980 tarihinin Türkiye Ekonomisi için bir milat olduğunu, ekonomide rekabetçi niteliğin ön plana çıktığını, dünya ekonomisi ile entegrasyon süreci doğrultusunda dünya ölçeğinde nitelikli mal üretiminin gerçekleştirilmeye başlandığını belirtti. Yalçıntaş, yeni ekonomik anlayışla birlikte, günümüzde organize dağıtım zincirini sağlam kurmuş, distribütörlüğün gereklerini doğru bir şekilde yerine getiren, lojistiğe önem veren ve markaları sayesinde öne çıkmış firmaların bu süreçten olumlu etkilendiğinin altını çizdi. Türkiye ekonomisini ve katettiği mesafeyi grafiklerle ortaya koyan ve ekonomimizin dinamizmine vurgu yapan Yalçıntaş, büyümenin kaynağı olarak da özel sektörü gösterdi. Türkiye’nin gösterdiği ekonomik ve yapısal gelişmelerin, yabancı yatırımcıları da etkilediğini belirten Yalçıntaş, dünyanın yatırım açısından en kârlı 15 ülkesinden birisinin de riskler ve fırsatlar kavşağında bulunan Türkiye olduğunu söyledi. KOBİ’lere bu süreçte çok iş düştüğüne değinen Yalçıntaş Yenilik, Küreselleşme, Bilişim Teknolojileri, Çevre Baskılarına Direnç, Bilgi Teknolojileri Yatırımı başlıkları altında KOBİ’lerin genel bir değerlendirmesini yaptı. Yalçıntaş, konuşmasını soruları cevaplandırarak bitirdi.

Ödül töreninde, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Alkan, iyi ve güzel davranışların, güzel modellerin topluma sunulmasının önemine vurgu yaparak İGİAD’ın ahlaki değerlere riayet eden firmaları desteklemeye devam edeceğini belirtti. Daha sonra İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ile birlikte Girişimcilik Ödülü’nü Çağrı Hipermarketleri yönetim kurulu üyesi Mustafa Kara’ya takdim etti. Kısa bir konuşma yapan Kara, Çağrı’yı bir ahi ailesinin çocukları olarak kurup büyüttüklerini ve yaptıkları işle her zaman gurur duyduklarını belirtti. Çalışanlarının eğitimine önem verdiklerini ve uluslar arası oyuncuların olduğu bir sektörde kendi yerel dinamiklerini, güven ve ekip ruhunu ön plana çıkararak yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. İGİAD’ın öneri ve destekleriyle daha da büyüyeceklerini belirten Kara, konuşmasını teşekkür ederek bitirdi.

ÇAĞRI HİPERMARKET ve Mustafa KARA

Girişimcilik Ödülü’ne layık görülen Mustafa Kara 1968 yılında Kars Akyaka’da doğdu. İ.T.Ü Sakarya Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. İş hayatına plan-proje bürosu ve çeşitli özel inşaatları yaparak başladı. Halen inşaat ve gıda işletmeciliği yapmaktadır. Çeşitli sivil toplum örgütlerinin üyesi ve Sakarya Mühendislik Derneği’nin başkanıdır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

1985 yılında, 4 Kardeş (Mehmet, Ahmet, Mahmut ve Mustafa KARA) tarafından kurulan ve ÇAĞRI GIDA adıyla faaliyet göstermeye başlayan firma, 1998 yılında, perakendecilik anlayışının hızla gelişmesi üzerine bu değişime ayak uydurarak ÇAĞRI HİPERMARKET adıyla marketler açmaya başladı,

Her semte bir çağrı sloganıyla yola çıkan Çağrı Hipermarket, kısa zamanda şube sayısını arttırarak 2006 yılı sonu itibariyle İstanbul da 10 farklı noktada 11550 m2 satış alanı, 550 personeli ve 50 araçlık filosu ile müşterilerine hizmet vermektedir ve daha çok müşteriye ulaşıp kaliteli hizmet sunmak için büyüme çalışmalarını sürdürmektedir.