[:tr]GELENEKSEL İGİAD İFTAR PROGRAMI İŞ DÜNYASI VE STK’ LARI BİRARAYA GETİRDİ[:]

01 Temmuz 2015
[:tr] 

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlâkı Derneği (İGİAD) geleneksel olarak düzenlediği iftar programını, 30 Haziran 2015 tarihinde 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdi. İş, akademi ve basın dünyasından çok sayıda davetli katıldığı iftar programı sıcak ve renkli görüntülere sahne oldu.

İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan davetlilere hitaben yaptığı konuşmasında, Ramazan ayının güzelliklerine ve gündeme ilişkin birçok konuya temas etti. Karahan, şunları söyledi: “Geriye dönüp baktığımızda iftarlarımızda İslam Coğrafyasında yaşanan sıkıntılardan bahsediyoruz; üzüntülerimizi paylaşıyoruz. Bu yılda değişen bir şey yok, sıkıntılarımız katlanarak artıyor. Suriye halkının özgürlük arayışları son dört yıldır en kanlı bir şekilde bastırılmaya çalışılıyor. Üç yüz bin kişi katlediliyor, milyonlarca kişi ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor; Sınır komşumuz üzerinde hesabı olan ülkeler hesaplarını görüyor; ülke bölünmeye doğru gidiyor, bütün bunlara rağmen hesabı da Türkiye ödüyor. Türkiye Suriye politikasında daha proaktif ve belirleyici almalıdır.” Karahan, konuşmasında tüm İslam Coğrafyasında yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak duygu ve düşüncelerini paylaştı ve destek çağrısında bulundu.

Ülkemizde cereyan eden güncel konulara dikkat çeken Karahan;“7 Haziran 2015 de yapılan seçimlerde sonuçlar tek başına bir partiyi iktidara taşımadığından oluşan siyasi belirsizlik ekonomiye aynı anda yansımıştır. Ekonomi önünü görmek istemektedir. İş adamları yatırımlarını siyasetin şekillenmesine göre planlayacaktır.

Seçimler öncesinde medya destekli propaganda döneminde siyasete ve medyaya ahlak penceresinden baktığımızda siyaset ve medya sınıfta kalmıştır. Seçimlerde algı aklın önüne geçmiş; her yol mubah görülmüştür. Söz ve davranışların ahlakiliği üzerinde durulmamıştır.

Milletimizin iradesi tek başına bir partiyi iktidara taşıyacak çoğunluğu vermemiştir. Koalisyonu zorunlu hale getirmiştir. Seçim sonuçları bir koalisyonu zorunlu hale getirmişken siyasetçilerimizin kullandığı ayrışmacı ve uzlaşmaz dil seçim sonuçlarından mesaj alınmadığını göstermektedir.

Siyaset; çözümsüzlüğe gerekçe bulmak değil, çözüm üretme, yol ve yöntem geliştirme sanatıdır. Siyaset olmazlar üzerinden değil asgari müşterekler üzerinden yapılır.  Farklı etnik kimliklerin, farklı din ve mezheplerin, farklı görüş ve yaşam tarzlarının sahipleri olarak bizler bir arada birlikte yaşadığımız ülkemizde siyasetçilerin aynı meclis çatısı altında birbirlerini yok farzetmeleri; uzlaşmaz tutumları, kavgacı üslupları kabul edilemez. Birlikte barış içinde yaşıyor isek siyasetçilerimizde birlikte yönetme yöntemlerini geliştirmelidir.

Biz İGİAD iş adamları olarak beklentimiz seçimlerde ortaya çıkan sonucu siyasetçilerimizin de kabul ederek bir koalisyon kurma yolunca adım atmalarıdır.

Dünya ekonomisinin krizi atlatamadığı; piyasaların durağan olduğu; etrafımızın ateş çemberiyle çevrildiği bir ortamda siyasi partilerimizin hükümet kurma noktasında manevra yapma lüksü olamaz.

Hükümet kurmak; hükümet etmek; hesap sormak rövanş almak için yapılmaz; millete; ülkeye hizmet etmek için yapılır. Siyasi partilerimiz; milletimizin, ülkemizin önceliklerini ve menfaatlerini partilerinin ve siyasi istikballerinin önüne almalıdır. Siyasi partiler ortaya çıkan seçim sonucuna göre hükümet kurma; koalisyonda yer alma hususunda yol ve yöntemleri samimi bir şekilde gerçekleştirmeli; uzlaşma yollarını aramalı; bütün bunlara rağmen bir sonuç alınamayacaksa; zorla güzellik olunamayacağı gibi zorla nikâhında olamayacağını, hayır getiremeyeceğini bilmeliyiz.

Bütün bunlara rağmen bir koalisyon hükümeti kurulamayacak ise milletimiz en yakın zamanda yapılacak bir erken seçimde aklıselim ve ferasetiyle uygun gördüğü hükümetin nikâhını kıyacaktır. Sonuçta sözde, kararda milletimizindir.”  dedi.

Önümüzdeki dönemde Ahlak ve Adalet konularının üzerinde ehemmiyetle duracaklarını belirten Karahan, şunları söyledi: “Ahlaki olmayan bir işi meşru kabul etmeyerek hak eksenli bir iş hayatı tasavvur ediyoruz. Helal kazancın adil bölüşümü için İnsani geçim ücretini esas alıyoruz. Güzel ahlakın göstergesi olan adil ve güvenilir tüccar kimliğini de diri tutmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki adil tüccar dünyada da adaleti sağlayacak bir ufka sahiptir.

Dünya iki köprü arasında yeniden kurulacaksa bir ayağını ahlak bir ayağını adalet oluşturulacaktır. Dünya bu değerler üzerinden yeniden yükselecektir.”

Ayhan Karahan’ın konuşmasının ardından İGİAD Gençlik Kurulu Başkanı Nurullah Mahmut Dündar’a akabinde İGİAD iftarının onur konuğu olan Ramazan Kayan kürsüye davet edildi.

Konuşmasının ardından Ramazan Kayan’a Ayhan Karahan tarafından bir tablo hediye olarak takdim edildi. Kayan’ın konuşması salondaki davetliler tarafından ilgiyle takip edildi.

[:]