HAKİD GENEL BAŞKANI EBRAHIM CHEKOL JIBRIL İGİAD’A KONUK OLDU

30 Kasım 2017

İGİAD tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Ülke Tanıtım Toplantısının konuğu bu kez de HAKİD (Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği) Genel Başkanı Ebrahim Chekol Jibril ve HAKİD (Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği) Genel Başkan Yardımcısı Sebahudin Kedir Seman’dı. “Etiyopya'da Ticaret İmkânlarının” konuşulduğu toplantıya üyelerimizin ilgisi oldukça büyüktü.

HAKİD Genel Başkanı Ebrahim Chekol Jibril ve ve HAKİD Genel Başkan Yardımcısı Sebahudin Kedir Seman’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Etiyopya'da Ticaret İmkânları konuşuldu. Jibril, Etiyopya’nın sosyal, kültürel ve ekonomik yanlarını anlatarak programa başladı.

Ebrahim Chekol Jibril, toplantıya katılan İGİAD üyesi iş adamlarına Etiyopya’yı çeşitli yönleriyle anlattı. Özellikle Afrika’nın en kalabalık 2. Ülkesi olduğunu ve en hızlı gelişen ekonomi konusuna vurgu yapıldı.

Programın 2. bölümünde Sebahudin Kedir Seman Etiyopya’da yatırım fırsatlarından ve yatırım politikalarından bahsetti. Seman, Etiyopya’nın giderek artan nüfusu ve gelişmekte olan sanayi için modern altyapıya hızla yatırım yaptığı söyledi. Son on iki yılda %11 büyüme gerçekleştirdiğini, dünyanın Çin’den sonra en hızlı büyüyen ülkesi konumunda olduğu dile getirildi.

Etiyopya’nın coğrafi ve stratejik konumunun önemine dikkat çekildi. Enerjinin ucuz olmasının pazarın zenginliğini ön plana çıkarmakta olduğu söylendi.  Ülkede doğrudan yabancı yatırımcılarda sıralamanın Çin sonra Türkiye, Hindistan, Sudi Arabistan, Hollanda, İngiltere olduğuna vurgusu yapıldı.

Üyelerimizden gelen sorulara da cevap veren Jibril ve Seman, Etiyopya’nın ziyaret edilip devlet teşvikli işlere yatırım yapılması konusuna ayrıca değindi.

Genel olarak Etiyopya’da tekstil ve giyim, deri ve deri ürünleri, tarım, tarıma dayalı sanayi, madencilik, inşaat, ilaç, sağlık gibi sektörlerde açıkların olduğu ve iyi bir yatırım alanı olduğunun vurgusu yapıldı.

Katılımın yoğun olduğu ve verimli geçen program, İGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Acar ve İGİAD Yönetim Kurulu Üyesi H. Mehmet Köse’nin Ebrahim Chekol Jibril ve Sebahudin Kedir Seman’a hediye takdiminden sonra son buldu.