[:tr]DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU’NA KURUMSAL ZİYARET…[:]

18 Nisan 2016
[:tr]

İGİAD heyeti, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ı makamında ziyaret etti.

İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, Kurucu Başkanı Şükrü Alkan, Başkan Yardımcıları; Hüseyin Dinçel, Adnan İnanç, Yönetim Kurulu üyesi Nuri Ecevit, İdari İşler Yöneticisi Tezcan Kuzu’nun hazır bulunduğu ziyarette DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu)’in yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler alındı. Ömer Cihad Vardan konuşmalarında; DEİK olarak Türkiye'nin ihracat potansiyelini ve ihracatçılarını dünyanın her bir noktasına taşımak istediklerini ayrıca 130 ülke ile ilişkileri geliştirmek için iş konseyleri oluşturulduğunu bu konseyler aracılığıyla ilgili ülkeler ile ticari ilişkilerin kurulduğunu ifade etti.

Ayhan Karahan; DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan beyin İGİAD heyetini kabul etmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek DEİK’in ülke ihracatı açısından önemli bir işlevi yerine getirdiği firmaların ihracat pazarlarına açılmaları hususunda DEİK’ten yeterince istifade edemediklerini, özellikle KOBİ niteliğinde ihracatçıların DEİK’in bilgi birikiminden istifade etmelerinin önemli olduğunu ifade etti. Karahan konuşmalarında; Türkiye'nin 2023 hedeflerinde yıllık ihracatın 500 milyar dolar olduğunu ve bu hedefin gerçekleşmesi için DEİK ve DEİK gibi ihracatçı kurum ve kuruluşlara çok iş düştüğü konusuna vurgu yaptı. Son olarak Karahan; DEİK in bir çalışma masası oluşturarak Sanayici ve İş Adamları Derneklerinin talepleri doğrultusunda ihracat bilgilendirme toplantılarının yapılmasının faydalı olacağını ifade etti.

Ömer Cihad Vardan; İGİAD'ın bu daveti üzerine İGİAD üyeleriyle bir toplantıya kendisinin iştirak edeceğini ayrıca İGİAD'ın kurumsal olarak müracaatı halinde DEİK'e üye olabileceğini ayrıca ihracatçı veya ihracat pazarlarına açılmak isteyen üye firmaların DEİK'e üye olabileceğini ifade etti.

Ziyaretin sonunda karşılıklı hediyeleşme ile ziyaret tamamlandı.

[:]