DERS VEREN TECRÜBELER DİZİSİ DEVAM EDİYOR

25 Nisan 2017

Ders Veren Tecrübeler dizisinin ikincisi 25 Nisan Salı İGİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleştirildi. “Ders Veren Tecrübeler” dizisinin ikincisinin konuğu DÖVSAN Dövme Çelik Metal Sanayi Ve Tic. Ltd. Şti. Kurucu Ortağı Mustafa Erdoğan oldu. Erdoğan’ın kendini katılımcılara tanıtmasından sonra program başladı.

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili ve İGİAD Yüksek İstişare Kurulu üyesi Doç.  Dr. Nihat Alayoğlu’nun moderatörlüğünde başlayan programda krizlerde durumları, ortaklık kültürü ve aile şirketleri konusunda Mustafa Erdoğan’ın önemli tecrübeleri konuşuldu.

“Yapılan İş Hakkı Verilerek Yapılmalı”

Mustafa Erdoğan profesyonel hayatında kazandığı tecrübeler ile 1978 yılında kardeşi Mehmet Erdoğan ile birlikte kurduğu aile şirketinden bahsetti. Erdoğan; “1978 de şirketimizi kardeşimle birlikte eşit payla kurduk. İlk 6 ay içinde hiç iş yapamadık. Sabır ederek, yaptığımız işin hakkını vererek ve anne babamızın hayır dualarını alarak yılmadan; ekonomik krizlerin, anarşinin yoğun olduğu bir ortamda çalışmalarımıza devam ettik.

“Krizleri Fırsata Çevirdik”

Krizlerde cereyan eden süreci lehte fırsatlara dönüştürerek 1983 yılında firmamız açılım yapmaya başladı. İthalatın sıkıntılı olduğu dönemlerde ülkemize gelemeyen ürünleri üreterek ufkumuz açıldı. Personelimizi kriz anlarında istişare ederek onları aileden görerek ve kriz zamanlarını birlikte atlattık. Bu ahde vefa ile işlerimiz hep rast gitti.

“Adil Paylaşmayı Şart Bildik”

Otomotiv ve tarım sektöründe işler yaparak işlerimizi büyüttük. Aile bireyleri ile hem riski hem kazancı paylaşmayı iyi yöneterek aramızda çıkabilecek sorunların önüne geçtik. Ortaklara maaş bağlamak bunun en önemli adımı idi. Kazandığımız tüm finansmanı işimize yatırarak büyümeye çalıştık. Hiçbir zaman başka alanlara yatırım yapmayı düşünmedik bu süreçte bizim iyice büyümemize vesile oldu.

“Bilginin Zekâtı Verilmeden Büyüme Olmaz”

Bilgiyi ortaklarımla, personelimle paylaşarak bugünlere geldik. Başladığımız dönemlerde telefon bile yokken uluslararası fuarlara katılarak vizyonumuzu tekrardan gözden geçirdik. Yurt dışına da ürünlerimizi satar olduk.

“Ar&Ge Yatımları Çok Önemli”

Ar&Ge yatırımları sanayice ağır gelmemeli. Kendisini yenileyemeyen, yenilik üretemeyen kuruluşlar yok olmaya mahkûm olmuştur. Bizde firma olarak Ar&Ge yatırımlarına önem vererek yolumuza devam ediyoruz.

“Üretmenin Hazzı Tarif Edilemez”

Sanayici, üretici olduğum için çok memnunum. Daha az sermaye ile çok işler yapılabilirdi. 1997 de Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde fabrikamızın temelini attık. O vakitten bugüne bütün sanayicilerle iç içe oldum. Ve üretimi bırakan bütün sanatkarların, sanayicilerin pişman olduklarını gördüm. Sanayicinin üretme hazzını başka işlerde bulabileceğine inanmıyorum.

Program katılımcıların soru cevapları ile devam etti. Doç. Dr. Nihat Alayoğlu ve Murat Şentürk’ün Mustafa Erdoğan’a hediye takdimi ile son buldu.