12-13 Nisan’da İslam Eğitiminde Teori Ve Metodoloji Konuşulacak

09 Nisan 2019

YEKDER Din Eğitimi Akademisi (DEA) ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) işbirliği ile 12-13 Nisan 2019 tarihinde düzenlenecek olan ikinci “Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi 2019” FSMVÜ Topkapı Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.


İslam eğitimi alanında çalışan farklı ülkelerden araştırmacılar, İslam toplumlarında eğitim alanına hâkim olan Batılı kuramları tartışmaya açmak, İslam medeniyetinin önerileriyle yeni bir eğitim metodu geliştirmek ve görüş alışverişleri yapmak için Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi 2019’da buluşuyor.

YEKDER Din Eğitimi Akademisi (DEA)’nin ilkini 2018 senesinde düzenlediği Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi/International Congress on Islamic Education (ICIE) bu sene 12-13 Nisan 2019 tarihlerinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek.

YEKDER DEA Din Eğitimi Akademisi tarafından Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi ile İslam eğitimi alanında çalışan farklı ülkelerden araştırmacıların bilgi ve tecrübe paylaşımı amaçlanıp, metodolojiye yönelik yeni ve özgün çalışmaların modellenebilmesi hedefleniyor. Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi 2019, bu amaç doğrultusunda İslam Eğitiminde Teori ve Metodoloji ana temasında düzenleniyor.


12 Nisan Cuma günü saat 10.00’da başlayacak olan Kongre’de, Oxford Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Mohammad Talib, “Madrasah in its Own and Others' Terms: Contesting Narratives between Community and State (Kendisinin ve Ötekinin Gözünden Medrese: Toplumun ve Devletin Çelişen Anlatıları) başlıklı açılış konuşması ile yer alıyor. Öğleden sonra paralel oturumlarla devam edecek olan programın ikinci günü (13 Nisan 2019, Cumartesi) Necdet Subaşı’nın “Yeni Bilme Biçimleri” ve Mustafa Gündüz’ün “Muallimden Öğretmene Eğitimcinin Misyon ve Değeri” başlıklı konuşmaları ile kongre özel oturumu gerçekleşecek. İslam Eğitiminde Teori ve Metodoloji ana teması ile birçok farklı alt temada hazırlanmış tebliğler program boyunca paralel oturumlarda sunulacak.


Kongre ile İslam’ın, insan ve evrenin uyumlu tasavvuruna dayanan eğitim düsturundan yola çıkarak dünyanın farklı yerlerinde gerçekleştirilen akademik araştırma ve çalışmaların bir araya getirilmesini, çok kültürlülükten beslenen, ortak bir eğitim dilinin oluşturulmasını, geliştirilmesini ve yerleşebilmesi için gelenekselleştirilmesini amaçlıyor.


15 farklı ülkeden katılımın gerçekleşeceği kongrede İngilizce-Arapça ve Türkçe olmak üzere üç farklı dilde bildiriler sunulacak. Kongre ilgililerin tamamına açık olup, dinleyici olarak katılım ücretsizdir.


Geçtiğimiz yıl Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi 2018, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenmiş olup, iki gün boyunca devam eden kongrede 96 bildiri sunulmuştu. 


PROGRAM AKIŞI

 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi

 

12 NİSAN 2019 CUMA

 

10:00 - 11:00   Selamlama Konuşmaları

11:00 - 12:00 Açılış Konuşması

                        MohammadTalib

Madrasah in its Ownand Others Terms:

                        Contesting Narratives between Community and State

14:00 - 18:00  Paralel Oturumlar

 

13 NİSAN 2019 CUMARTESİ

 

10:00 - 11:00 Kongre Özel Oturumu

Moderatör: Lütfi Sunar

Necdet Subaşı: Yeni Bilme Biçimleri

Mustafa Gündüz: Muallimden Öğretmene Eğitimcinin Misyon ve Değeri

11:30 - 18:00  Paralel Oturumlar