Ahlakın Kılavuzluğunda Bir Siyaset

  • 02.10.2014
Siyaset, toplumsal hayatın vazgeçilmez bir alanıdır. Tüm toplumlar, şu veya bu şekilde siyasetle uğraşmış ve siyasi kurumlara sahip olmuşlardır. Siyaset; ahlak ve adalet ilkeleri kılavuzluğunda yapıldığında toplumlara huzur, özgürlük ve refah getirmiş; bu ilkelerden sapıldığında ise zulmün,haksızlığın, adaletsizliğin adı olmuştur.

Konunun önemine binaen 31. sayımızın konusunu siyaset ahlakı olarak belirledik. Özellikle İslami değerleri önemseyenlerin iktidarında siyaset-ahlak ilişkisi daha bir ön plana çıkıyor. İslam’dan, ahlaktan bahseden insanların siyasetteki sorumluluklarının daha ağır olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü büyük bir iddianın, ağır bir davanın sorumluluğunu taşıyorlar.

Konuyla ilgili röportajımız; ilahiyat, siyaset ve sosyoloji araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ejder Okumuş’la yapıldı. Konunun hem teorik hem de güncel boyutlarının ele alındığı röportajda altı çizilmesi, üzerinde önemle durulması gereken hususlara değiniliyor.

Dosya konumuzla ilgili iki makale de kendi alanında otorite olan iki değerli bilim adamımıza ait. Hâlihazırda ODTÜ’de görev yapmakta olan, Türkiye’nin önde gelen felsefecilerinden Ahmet İnam, ahlak konusunu felsefi derinlikle irdeliyor. İç ahlak kavramını ele alarak ahlakın davranışlarımıza, özellikle toplumsal hayatımıza dayanak olabilirliğinin imkânını arıyor. Yine bir felsefeci olan ve Sakarya Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Hakan Poyraz, Pla- ton’un Devlet adlı eserinde anlattığı bir hikâyeden yola çıkarak Niçin ahlaklı oluyoruz? sorusunun cevabını arıyor.

Bültenimizin dosya konusuna ayrılan sayfaları çevirdiğinizde geçmiş dört aya ilişkin faaliyetlerimizden ön plana çıkanların bir kısmını bulacaksınız. Bunlar arasında özellikle Konya’ya yaptığımız iş gezisinin altını çizmek istiyorum. Oldukça verimli geçen, birçok tanışıklıklara vesile olan ve çeşitli projelerin değerlendirildiği başarılı bir gezi oldu. Konya Valisi, sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarıyla çok samimi görüşmelerimiz oldu. Konya’da olduğu gibi Anadolu şehirlerine olan ziyaretlerimiz devam edecek.

İGİAD’ın gelenekselleşmiş faaliyetlerinden biri de iftar davetidir. 2014 yılının Ramazan ayında verdiğimiz iftar da dostlarımızla tekrar bir araya gelme fırsatı sundu. İş, akademi ve basın dünyasından çok sayıda katılımcıyla gerçekleş- tirilen iftar programı, oldukça sıcak bir atmosferde geçti.

Soma’da yaşanan elim facia, millet olarak hepimizi büyük bir üzüntüye gark etti. Bizler de elimizden geldiğince bu üzüntüye ortak olabilmek amacıyla Somalılarla dertleşmek ve yardımlaşmak istedik. Böylece bir nebze olsun acımızı hafifletebilmeyi umduk. Bu niyetle Manisa ve Soma ziyaretinde bulunduk. Bu vesileyle tekrar Soma’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum.

Ahlak ve adalet diyerek çıktığımız bu yolda 31. sayımızla karşınızdayız. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere katkıda bulunan, iştirak eden üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyor, desteklerinin devamını diliyorum. Çok daha güzel, verimli ve derinlikli faaliyetlerin haberlerinin duyurulacağı yeni sayılarda buluşmak dileğiyle…