2011 GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLÜNÜ HAKMAR ALDI

02 Kasım 2011
Her yıl İGİAD tarafından verilen Girişimcilik Ödülü Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen törenle sahibini buldu. 1 Kasım akşamında sekizincisi gerçekleştirilen ödül törenine iş dünyasından, siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından, üniversitelerden ve medya kuruluşlarından temsilciler katıldı. Ayrıca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu ve Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu törene katılan isimler arasındaydı.


02.11.2011 - Kokteyl ile başlayan program, girişimcilik serüveninin anlatıldığı kısa bir film gösterimi ile devam etti. Ardından İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Alkan konuklara hitaben bir selamlama konuşması yaptı. Alkan sözlerine deprem felaketi ile yaşadığı üzüntüyü ve taziyelerini bildirerek başladı. Deprem felaketinde ortaya çıkan tablodan hareketle bir kez daha iş ve meslek ahlakının ne kadar önemli olduğunu işaret etti. Alkan, her bir iş yapan insanın iş ahlakını ilke edinmesi gerektiğini vurguladı. Yıkımın nedenini iş ve meslek ahlakından yoksun zihniyete bağlayan Alkan, Enkaz altında insanlarımızla birlikte iş ahlakı da kalmıştır. dedi.

Alkan konuşmasında iktisadi, toplumsal ve kültürel hayatın önemli parçası olan girişimcilik ve iş ahlakı üzerinde durdu. Alkan, Ülkemizde her bir iş yapan insan, iş ve meslek ahlakına uygun bir şekilde mesleğini icra etseydi, ticaretini buna göre yapsaydı, sanayici ürettiği ürünü iş ve meslek ahlakı prensiplerine göre üretseydi, iş gören iş ahlakı prensiplerini şiar edinseydi, ülkemiz her bakımdan daha ileri noktada yerini alırdı. diyerek ahlaklı ekonomi ve kalkınma arasındaki bağlantıya dikkat çekti. Alkan sözlerine şöyle devam etti: Bizler iş adamları olarak geleceğe miras bırakabileceğimiz en büyük sermayemiz iş ahlakıdır. İşte tam da girişimciye düşen göre budur. Çünkü girişimcinin en büyük sermayesi ve itibar kaynağı iş ahlakıdır. Girişimcilik ödülü, ahlaklı girişimcilerin sayısını artırmak için verilmeye devam ediyor. dedi.
.
.
Şükrü Alkan’ın ardından sonra kürsüye gelerek konuşmasını yapan Maltepe Üniversitesi İİBF Dekanı ve İGİAD Yayınlarından çıkan Girişimcilik ve Girişim Kültürü adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, girişimcilik kültürüne dair önemli mesajlar verdi. Girişimcileri modern dünyanın simyacılarına benzeten Gürdoğan, Girişimcilik iki günü bir olmamaktır. dedi. 21. yüzyılda artık orduların döneminin kapandığını dile getiren Gürdoğan, 21. Yüzyılın girişimcilerin yüzyılı olacağını söyledi.


Ardından kürsüye gelerek konuşmalarını yapan Ak parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu oldu. Babuşçu, İGİAD’ın ortaya koyduğu gayretleri takdir ile karşıladıklarını söyledi ve İGİAD yönetimine teşekkür etti. Her bir kurumun öncelikle kendini ve çalışanlarını ahlak ve erdem noktasında sorguya çekmeleri gerekliliğini vurguladı. Babuşçu, aksi halde ne kadar çok para kazanılırsa kazanılsın bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.


Babuşçu’nun konuşmasından sonra kürsüye gelerek konuşmalarını yapan Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, işini doğru yapan girişimcileri kutladığını söyledi. Son yaşanan küresel krizin sadece ekonomik kriz olmadığını, aynı zamanda bir ahlak ve yozlaşma krizi olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı, Türkiye tarihinde siyasal, ekonomik ve sosyal krizler girişimciliğin gelişmesine ket vurmuştur dedi. Girişimciliğin artık en önemli üretim faktörlerinden biri olarak ortaya çıktığını söyleyen Kavranoğlu, Türkiye’nin genç nüfusuna rağmen yeterli girişimci sayısına sahip olmadığını kaydetti. Kavranoğlu, Türkiye’de her 100 yetişkinden sadece 5’i şirket kurmaktadır. Bu sayı ABD’de 12, Güney Kore’de 15, Meksika’da 19 civarındadır. Girişimciliği bireysel bir mesele olarak değil, toplumsal bir mesele olarak anlamak daha doğru olacaktır. Bizler, daha istikrarlı bir Türkiye hazırladıkça, hayatın temel doğrularını daha iyi kurguladıkça, ülkemizdeki girişimcilik ruhu da artacaktır dedi. Son yıllarda yakalanan güven ve istikrar ortamı ile ülkemizde girişimciliğin bir atılım gerçekleştirdiğini söyledi ve Hükümet olarak girişimciliğin önünü KOSGEB, İŞKUR ve Kalkınma Ajansları ile daha da açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Bakan Yardımcısı Kavranoğlu’nun konuşması ardından 2011 Girişimcilik Ödülü sahibini buldu. Girişimcilik Ödülü; başarılı girişimleri, büyüme stratejisi, etkin pazarlama kampanyaları sağlaması, kendi markalarını oluşturması, çok uluslu şirketler karşısında başarılı rekabet stratejisi yürütmesi, çalışanlarına verdiği kıymet ve iş ahlakını şirket politikası haline getirmesi nedeniyle Hakmar Marketler Zinciri adına yönetim Kurulu Üyesi İsa Albayrak’a verildi. Ödülü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu ve İGİAD Başkanı Şükrü Alkan’ın elinden alan Albayrak, duyduğu memnuniyeti ve hissettiklerini törene katılanlarla paylaştı.